O ostrożność na drogach, dostosowanie prędkości podczas jazdy samochodem do warunków atmosferycznych i noszenie odblasków przez pieszych po zmroku jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia apelują przedstawiciele policji i służb ochrony zdrowia.

Od piątku do wtorku wieczorem nad bezpieczeństwem, m.in. na drogach, codziennie czuwać będzie około 10 tys. policjantów. W te dni więcej patroli policyjnych jest m.in. na wszystkich drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Więcej patroli policyjnych jest też na osiedlach.

infoplanet sluzba zdrowia ostroznie przed swietami podroze

– W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne, wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety, nie zawsze tak się dzieje – wyjaśnia nadkom. Radosław Kobryś z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Zwracają uwagę m.in. na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach.

infoplanet sluzba zdrowia ostroznie przed swietami wyjazdy

– Kierowcy prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych. Z kolei pasażerowie powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży, np. korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość lub, co gorsze, wsiadał za kierownicę po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków – dodaje Kobryś.

Policja przypomina również o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony.