Zgodnie z zapewnieniami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, rząd zamierza wprowadzić zmiany prawne, dzięki którym pobyt w szpitalu rodziców z chorym dzieckiem będzie darmowy, a wszelkie koszty będzie pokrywał NFZ.

– Chciałbym przekazać z dawna oczekiwaną i dobrą wiadomość. W środę w Sejmie było drugie czytanie projektu, który zakłada zniesienie jakichkolwiek opłat za pobyt rodzica z dzieckiem, czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu. Zdecydowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica czy to pościeli, łóżka, czy posiłku – zapewniał minister zdrowia.

Jak podkreślał szef resortu, wyjście dzieci z choroby, rekonwalescencja i powrót do zdrowia są szybsze, jeśli w szpitalu towarzyszy im rodzic lub inna bliska osoba.

– Planujemy wprowadzenie stawki dziennej za pobyt rodzica przy dziecku. To będą dodatkowe pieniądze dla szpitali, przeznaczone na zapewnienie finansowania posiłku, pościeli, czy leżanki. Sumarycznie przewidujemy, że to mogą być koszty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, w skali roku, w skali kraju. W każdym dziecięcym szpitalu jest możliwość pobytu rodzica przy dziecku i każdy szpital powinien zapewnić mu godziwe warunki. Jestem przekonany, że każdy szpital przygotuję infrastrukturę; zaproponuje pacjentom i ich rodzicom ofertę–- zrobi miejsce w salach, które są, czy też przeznaczy jakieś miejsce na to, by można tam było zjeść, odpocząć –wyliczał Szumowski.

W związku z planami wprowadzenia nowego prawa wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaapelowała do posłów, aby w czasie zaplanowanych na czwartek głosowań opowiedzieli się za przyjęciem ustawy.

– Zbliża się Dzień Matki i Dzień Dziecka. Myślę, że to będzie dobry prezent dla wszystkich rodziców; dla mam, które borykają się z problemami zdrowotnymi swoich dzieci. Pobyt dziecka w szpitalu jest wyjątkowo traumatyczny dla dziecka, jest trudną sytuacją dla rodziców. Tego typu udogodnienie było długo oczekiwane –zaapelowała wiceminister.