1. Zakazy podróży obowiązują na całym świecie.

2. Niemcy dołączyły do Francji, Hiszpanii i Włoch, zamykając szkoły, zbędne sklepy i wzywając swoich obywateli do pozostania w domu. Gdy wszedł w życie nowy 30-dniowy zakaz podróżowania w UE, tysiące pasażerów zatrzymano na największym niemieckim lotnisku – we Frankfurcie nad Menem. Na autostradzie na granicy niemiecko-polskiej ruch zatrzyma się na ponad 60 kilometrach, gdy Polska wprowadziła kontrole graniczne.

infoplanet sluzba zdrowia 10 faktow o Covid-19 pandemia

3. Londyn może natychmiast zostać „zamknięty” w zakresie przebywania mieszkańców na zewnątrz na zasadach surowych, jak te obowiązujące w Hiszpanii i we Włoszech.

4. Zakazy podróży ogłosiło również kilka krajów w Afryce, w tym Nigeria. W Ameryce Południowej Brazylia zamknęła granicę z Wenezuelą. Granica między USA a Kanadą również zostanie tymczasowo zamknięta.

infoplanet sluzba zdrowia 10 faktow o Covid-19 wirus

5. Rządy państw na całym świecie, w tym w Australii, Indonezji, Nowej Zelandii, Norwegii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zachęcają teraz swoich obywateli do powrotu do swoich krajów zamieszkania w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa.

6. Wielka Brytania ogłosiła, że zamyka szkoły od piątku, z wyjątkiem dzieci kluczowych pracowników NHS, policji i supermarketów. Szkoły zostaną poproszone o zapewnienie świadczeń dla dzieci tych kluczowych pracowników i opiekę nad dziećmi najbardziej narażonymi. Egzaminy na ten rok również zostały odwołane.

infoplanet sluzba zdrowia 10 faktow o Covid-19 zasady

7. Administracja Trumpa przedstawiła pakiet 1 bilionów dolarów wsparcia amerykańskiej gospodarki. Wynika to z ogłoszonego wczoraj przez rząd Wielkiej Brytanii pakietu stymulacyjnego o wartości 330 miliardów funtów. Mimo to ceny akcji w Europie, USA i Azji nadal spadają.

8. Kilka krajów odwołało lub przełożyło swoje obozy treningowe dla reprezentacji narodowych na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio, które nadal mają się odbyć w lipcu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) powiedział BBC, że poszukują rozwiązania mającego najmniej negatywny wpływ na sportowców, chroniąc jednocześnie uczciwość zawodów i zdrowie sportowców.

infoplanet sluzba zdrowia 10 faktow o Covid-19 fakty

9. Lek stosowany w Japonii do leczenia nowych szczepów grypy wydaje się być skuteczny w leczeniu koronawirusa, ale nie wydaje się, aby był skuteczny w poważniejszych przypadkach – podały chińskie władze.

10. Po zamieszaniu związanym ze stosowaniem ibuprofenu przez osoby z podejrzeniem lub potwierdzeniem Covid-19, brytyjska Narodowa Służba Zdrowia zaleciła ludziom przyjmowanie w celu leczenia objawów koronawirusa paracetamolu, chyba że lekarz zaleci inaczej. W oświadczeniu poinformowano jednak, że „nie ma obecnie silnych dowodów na to, że ibuprofen może pogorszyć stan zakażonych”.