Z okazji przypadającego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwsze w Polsce została zorganizowana akcja „Alert udarowy”. Jej cel to zwrócenie uwagi na konieczność wczesnego wykrywania udarów.

Zgodnie ze statystykami, w Polsce co ok. 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu, a choroba jest 3. co do częstotliwości przyczyną śmierci i głównym powodem trwałej niepełnosprawności u dorosłych. Co więcej, udar mózgu może dotknąć każdego – bez względu na wiek, miejsce i czas. W efekcie co roku z tego powodu ginie ok. 30 tys. Polaków.

infoplanet sluzba zdrowia alert udarowy akcja

– Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego – natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – mówi Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński

Ogólnopolska kampania społeczna STOP UDAROM ma propagować wiedzę na temat najczęstszych objawów udaru mózgu i pierwszej pomocy, kiedy się je zauważy. W akcję zaangażował się aktor Jacek Rozenek, który doznał udaru mózgu w maju 2019 roku.– Udar mózgu nie boli. Osoby, które przeszły udar często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie – prowadziłem wówczas cykl szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie. Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Udar mózgu dotyka osoby w różnym wieku – nie jest prawdą, że tylko starsze. W ośrodku rehabilitacyjnym spotkałem bardzo dużo młodych osób po udarze. Zdecydowałem się przyłączyć do akcji „ALERT UDAROWY” i wystąpić w krótkim spocie, który mam nadzieję zwróci uwagę Polaków i zachęci ich do zgłębienia wiedzy czym jest ta groźna choroba – wyjaśnia Jacek Rozenek.

Jak przypominają eksperci, objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu, to przede wszystkim: drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód. Ich wystąpienie powinno zaalarmować i skłonić do jak najszybszego wezwania pomocy medycznej.

infoplanet sluzba zdrowia alert udarowy stop

– „Alert udarowy” to akcja, w której łączymy siły. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się wiadomością, która może uratować komuś życie. Mamy nadzieję, że dzięki „Alertowi udarowemu” wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu (U – usta wykrzywione, D – dłoń opadnięta, A – artykulacja utrudniona, R – rozmazane widzenie) i w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112. Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie – wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia „Udarowcy” Sebastian Szyper.

„Alert udarowy” będzie dostępny na stronach internetowych inicjatorów akcji oraz instytucji, które poparły akcję. Ma być również rozsyłany poprzez SMS-y i e-maile, a także propagowany w formie krótkiego spotu z udziałem Jacka Rozenka, banerów i grafik z podstawowymi objawami udaru mózgu.