Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) i Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), od 2011 roku liczba uczniów w Polsce, którzy próbowali e-papierosów, wzrosła sześciokrotnie. Komentując te dane eksperci ostrzegają: liquidy uzależniają i negatywnie wpływają na zdrowie.

Wiadomość MEN i GIS, alarmująca o szkodliwości papierosów elektronicznych, została rozesłana do szkół, gdzie ma zostać przekazana uczniom, rodzicom, dyrektorom szkół i nauczycielom.

infoplanet sluzba zdrowia e-papierosy uzalezniaja i szkodza GIS

– E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik, chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości – wskazała rzecznik prasowa MEN Anna Ostrowska.

Zgodnie ze wskazaniami ekspertów, papierosy elektroniczne podgrzewają płyn do około 200°C, tworząc aerozol, który następnie wdychają palący. Liquid zawiera nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne, które są szkodliwe.

infoplanet sluzba zdrowia e-papierosy uzalezniaja i szkodza MEN

– Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, nikotynę, aceton, o-metyl-benzaldehyd, karcinogenne nitrozaminy. Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5) oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza – ostrzegają specjaliści z MEN i GIS.

Jak wskazano, e-papierosy są dostępne wyłącznie w wysokich stężeniach nikotyny, co u niektórych nastolatków może powodować szybki rozwój uzależnienia. To niepokojące zwłaszcza wobec faktu, że coraz więcej uczniów – mimo zakazów – przychodzi do szkoły z papierosami elektronicznymi.

infoplanet sluzba zdrowia e-papierosy uzalezniaja i szkodza

W komunikacie podano również skutki palenia e-papierosów, w tym: podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach, indukcję stanu zapalnego w drogach oddechowych, zmniejszenie wydajności układu odpornościowego i zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc.

Obserwowany jest również wpływ użycia liquidów na pojawiające się zmiany behawioralne, upośledzenie pamięci, skurcze mięśni i drżenie mięśni, podrażnienie oczu, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, nudności i wymioty, a także podrażnienie błony śluzowej gardła czy jamy ustnej.