Jak potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i chińskie władze sanitarne, nowa, podobna do SARS odmiana koronawirusa, wywołująca zapalenie płuc może rozprzestrzeniać się między ludźmi. Choć nie podjęto jeszcze decyzji o wprowadzeniu alertu, pozwalającego na ograniczenie ruchu turystycznego i monitorowanie podróżnych przylatujących z tych regionów, w których rozprzestrzenia się wirus, może zostać on wszczęty w najbliższych godzinach.

Reuters informuje, że w chińskim Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, potwierdzono czwarty zgon w wyniku zakażenia, a poza miastem do pojedynczych zakażeń doszło w Pekinie, Szanghaju, prowincji Guangdong oraz za granicami – w Japonii, Tajlandii, Korei Południowej i na Filipinach.

infoplanet sluzba zdrowia grozny koronawirus z chin wirus

– W poniedziałek (20 stycznia) oficjalna liczba wszystkich zakażeń w Chinach wzrosła do 291. Najwięcej zachorowań, bo aż 270, odnotowano w prowincji Hubei, głównie w liczącej 11 mln mieszkańców stolicy tego regionu Wuhan, gdzie doszło do wybuchu epidemii. Czwarta zmarła osoba to 89-letni mężczyzna, którzy poza zapaleniem płuc horował z powodów sercowo-naczyniowych – podaje chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

Jednak zdaniem BBC i eksperta – Gabriela Leunga z Uniwersytetu w Hongkongu – oficjalnie podawane przez władze dane o zakażeniach są zaniżane, a wirus zakaził już ponad 1300 osób. London Imperial College's MRC Centre for Global Infectious Disease przekonuje natomiast, że do 12 styczna 2020 roku w samym Wuhan było 1723 zakażeń koronawirusem.

infoplanet sluzba zdrowia grozny koronawirus z chin zakażenie

Nowy koronawirus, jak wynika z badań genetycznych, jest podobny do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS). . Jego nazwa nawiązuje do kształtu otoczki wirusów – pod mikroskopem elektronowym przypominają one koronę (łac. corona). Zwykle te patogeny wywołują wyłącznie niegroźne zakażenia, przypominające przeziębienie. Dyrektor regionalny Pacyfiku Zachodniego Takeshi Kasai jako najbardziej niepokojącą właściwość nowej odmiany koronawirusa uznał możliwość rozprzestrzeniania się między ludźmi, na co wskazują dane o nowych zakażeniach. W ten sposób w Guangdong zaraziły się patogenem 2 osoby, a w Chinach – 15 pracowników medycznych.

Choć nie wiadomo jeszcze, jak doszło do wybuchu epidemii, chińskie władze sanitarne podejrzewają zakażenie koronawirusem od zwierząt. Jako najbardziej prawdopodobne miejsce zakażenie uznają targ owocami morza w Wuhan.