W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu lekarze przeprowadzili z sukcesem pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc. Na świecie do tej pory wykonano jedynie ok. 80 podobnych zabiegów.

Skomplikowana operacja, którą przeprowadzono 11 września, trwała 14 godzin. Przeprowadzili ją lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach u 21-letniego mężczyzny, u którego mukowiscydoza doprowadziła do nieodwracalnego uszkodzenia płuc i ciężkich zaburzeń metabolizmu.

infoplanet sluzba zdrowia jednoczesny przeszczep operacja

Mukowiscydoza znana jest również jako zwłóknienie torbielowate. Choć zalicza się ją do chorób rzadkich, jest to najczęściej występująca choroba o źródle genetycznym. W jej przebiegu uszkodzony gen jest przyczyną nadmiernej produkcji śluzu w organizmie, który zaburza pracę narządów z gruczołami śluzowymi. Gęsty śluz osadza się między innymi w oskrzelach i blokuje przewody trzustkowe.

– Pacjent jest obecnie w doskonałej formie, mimo że przeszedł tak rozległą operację. Je, chodzi, dobrze się wentyluje, wątroba pracuje idealnie – relacjonuje dr hab. n. med. Robert Król, który kierował zespołem odpowiadającym za przeszczep wątroby.

infoplanet sluzba zdrowia jednoczesny przeszczep

Jak wyjaśnia dr hab. Robert Król, 5–7% pacjentów chorych na mukowiscydozę oprócz niewydolności płuc musi mierzyć się również z niewydolnością wątroby. Jednoczesny przeszczep wielonarządowy to często dla nich jedyna szansa przeżycia.