Zgodnie z informacją GIS, od 31 grudnia 2019 roku do 26 lutego bieżącego roku na całym świecie zanotowano 81 027 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, które doprowadziło do 2763 zgonów (3,4%). Najwięcej zgłoszono ich w Chinach (2716). Śmiertelne przypadki pojawiły się jednak również w Iranie (15), Korei Południowej (11) i we Włoszech (11).

Jak zapewniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do spekulacji o pierwszym w kraju przypadku koronawirusa, w Polsce nie pojawił się jeszcze żaden potwierdzony przypadek zakażenia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czwartek w Senacie informował, że z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 47 osób, 55 pacjentów zostało objętych kwarantanną, a 1570 – czynnym nadzorem epidemiologicznym.



– Polska poradzi sobie z koronawirusem. Obecnie głównym przeciwnikiem , z jakim musi się zmagać jest panika, niepokój, brak rozsądku oraz złe emocje wśród obywateli. Nie wymyślę szczepionki, lekarstwa. Mogę być tylko kompresem, balsamem na duszę, mogę uspokajać, prosić o rozsądne zachowania – ocenił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinka.

Na podstawie polecenia premiera Mateusza Morawieckiego, w związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną w kraju wojewodowie rozpoczęli również wdrażanie podwyższonej gotowości szpitali.

infoplanet sluzba zdrowia koronawirus w natarciu mycie koronawirus

– Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza m.in. wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, poszerzenie bazy łóżkowej, utworzenie dodatkowych stanowisk intensywnej terapii, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych- wynika z komunikatu wojewody pomorskiego.

Tymczasem służby medyczne z chińskiej prowincji Guangdong informują, że u około 14% osób, które zostały wyleczone z Covid-19 i opuściły szpitale, testy wykazały ponownie obecność koronawirusa. Przeprowadzone badania sugerują, że pacjenci uważani za zdrowych mogą nadal być nosicielami wirusa.



– Nie wiadomo, czy wirus wykryty u tych pacjentów jest aktywny. Mogło też dojść do pomyłki podczas badań – uspokaja Cai Weiping ze szpitala numer 8 w Kantonie, komentując nowe informacje dotyczące koronawirusa.

Jak przypomina GIS, koronawirus to wirus osłonkowy, podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Z tego względu bezwzględnie należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu. Nie zalecane jest również podróżowanie do Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do: Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii-Romanii), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

infoplanet sluzba zdrowia koronawirus w natarciu mycie rak

W celu udzielania informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa NFZ uruchomił specjalną infolinię, działającą całodobowo, 7dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.