Jak stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do doniesień dotyczących problemów z dostępnością leków w aptekach, brakujące produkty zaczynają trafiać do hurtowni. Zapewnienia szefa resortu były odpowiedzią na pytania dziennikarzy, które padły przy okazji uczestnictwa w uroczystości oddania do użytku bloku operacyjnego, pracowni endoskopowej i sterylizatorni w szpitalu powiatowym w Stalowej Woli.

O niedostępnych na rynku aptek lekach informowała Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia. Jak wyliczono, obecnie prawie 500 leków jest poza zasięgiem pacjentów, a „sytuacja pogarsza się z dnia na dzień”. Wśród brakujących środków wymieniano leki stosowane w: cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP czy alergii. Jak jednak wyjaśniał Szumowski, problem z dostępnością leków był powszechny we wszystkich krajach Europy i wynikał z niestałością produkcji substancji czynnej, powstającej w Chinach. Nie bez znaczenia jest również zaostrzenie przepisów regulujących nielegalny wywóz leków.

infoplanet sluzba zdrowia leki wracaja do aptek minister zdrowia

– W tej chwili ten problem jest już rozwiązany, produkty trafiają do hurtowni, do aptek. Wznowiona została dystrybucja i dostarczenie substancji do Polski. Nowe regulacje penalizacji wywozu leków są też niezwykle istotne. Niestety w poprzedniej kadencji te penalizacje zostały zniesione i były tylko kary administracyjne. W tej chwili przywróciliśmy te penalizacje. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie jeszcze silniej zadziałają uchwalone ostatnio regulacje dotyczące walki z nielegalnym wywozem leków – zapewnił minister zdrowia.

Taką ocenę przyczyn braku na rynku leków wskazał na konferencji prasowej 10 lipca Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski.

infoplanet sluzba zdrowia leki wracaja do aptek pacjenci

– Sprawa, która wygenerowała całą kwestię, jest związana z jednym z wytwórców, produkującymi leki na schorzenia tarczycy i cukrzycy. Mamy informacje, że z tymi produktami nie powinno być większych problemów. Osoby, które śledzą wydarzenia związane z rynkiem leków, mogły zauważyć już od ubiegłego roku, że nastąpiły pewne problemy związane z wytwórcami w Chinach. Kolejna sprawa to kwestia wywozu leków z naszego kraju przez mafię lekową. Czwarta, która może wpływać na problemy z dostępnością do leków, to kwestia serializacji – mówił Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Szef resortu przypomniał również, że od 15 lipca informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków będą udzielać pracownicy NFZ i GIF za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem telefonu 800 190 590 będzie można także dowiedzieć się, gdzie można dostać konkretny lek czy jego zamiennik.