Choć przybywa osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, we Włoszech zadecydowano o likwidacji szpitali psychiatrycznych. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze USA, wyjaśniając go skutecznością leczenia pozaszpitalnego w pomocy pacjentom z problemami natury psychicznej. Czy polska służba zdrowia powinna przejść podobną rewolucję?

– Powszechne wprowadzenie modelu psychiatrii środowiskowej opartej na Centrach Zdrowia Psychicznego ma szansę zmienić leczenie i funkcjonowanie społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi. Wprowadzane w tym roku zmiany polegają na przeniesieniu opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego, co ma przeciwdziałać także stygmatyzacji leczonych osób. Ten model w połączeniu z zastosowaniem długo działającej farmakoterapii daje szansę na osiągnięcie najlepszych wyników terapeutycznych. Nowoczesna psychiatria musi być przyjazna pacjentowi i łatwo dostępna – wyjaśnia pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii Marek Balicki.

infoplanet sluzba zdrowia likwidacja szpitali psychiatrycznych leczenie

Reforma systemu opieki psychiatrycznej, którą rozpoczęto w polskiej służbie zdrowia, ma być remedium na zaniedbania, które w polskiej psychiatrii sięgają ponad 100 lat. Zgodnie z szacunkami, obecnie w naszym kraju jest 90 psychiatrów nawet na 1 mln mieszkańców, co daje Polsce przedostatnie miejsce w Europie.

Wzorem reformy opieki psychiatrycznej są właśnie Włochy, w których służba zdrowia w tym zakresie została uznana przez międzynarodowych ekspertów za wzorcową. Kluczowym założeniem zmian jest idea włączania osób z doświadczeniem zaburzeń psychicznych do społeczeństwa.

infoplanet sluzba zdrowia likwidacja szpitali psychiatrycznych

– 20 lata zajęło Włochom doprowadzenie do sytuacji, w której możliwe było zamknięcie ostatniego szpitala psychiatrycznego. Od tego czasu pacjenci leczeni są w działających w ramach sieci regionalnych ośrodkach wsparcia, współdziałających z lokalnym samorządem i organizacjami pozarządowymi. To niewielkie centra zdrowia psychicznego, świadczące usługi w różnych formach: poprzez wizyty domowe, leczenie ambulatoryjne czy dzienne pobyty. Jedynie najcięższe przypadki trafiają do małych oddziałów psychiatrycznych działających przy szpitalach ogólnych – relacjonuje prof. Franco Scarpa, włoski psychiatra, neurolog i kryminolog.

Jak wyjaśnia prof. Scrapa, reforma przyniosła skutki w postaci zmiany traktowania pacjentów z problemami psychicznymi. Nie są oni już obecnie stygmatyzowani, a społeczne uprzedzenia w kontaktach międzyludzkich zanikają. „Dzięki temu chorzy mogą przy właściwie prowadzonej terapii normalnie funkcjonować w społeczeństwie, co przy dynamicznie rosnącej populacji pacjentów z takimi problemami ma olbrzymie znaczenie – także z perspektywy państwa i gospodarki” – dodaje ekspert.