Przy oddziale pediatrycznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku powstała nowoczesna, komfortowa Strefa Rodzica. Do użytku małych pacjentów zostało oddane ponad 50 m2 inspirowanej afrykańską sawanną sali zabaw.

Strefa Rodzica to 32. miejsce powstałe w ramach programu społecznego „Strefa Rodzica”, realizowanego przez Budimex SA. Jego celem jest stworzenie rodzicom chorych dzieci bardziej komfortowych warunków do przebywania ze swoimi pociechami w szpitalu, a tym samym poprawa samopoczucia dzieci i ułatwienie im szybszego powrotu do zdrowia. Dzięki programowi na oddziałach pediatrycznych szpitali w Polsce wydzielane są specjalne strefy dla rodziców. Ambasadorami „Strefy Rodzica” są aktorka Agnieszka Grochowska oraz znany z programów telewizyjnych jako Darek Stolarz Dariusz Wardziak.

infoplanet sluzba zdrowia nowoczesna strefa rodzica dzieci

W Strefie Rodzica w Płocku dla dzieci umieszczono konstrukcję, która przypomina domek na drzewie, a także miejsce do rysowania i zabawy. Pomyślano również o kąciku z miękkimi fotelami i mini biblioteką dla rodziców.

– Płocka Strefa Rodzica znajduje się w ogólnodostępnym holu. Wychodząc poza przestrzeń samego oddziału pediatrycznego mieliśmy nieco więcej możliwości aranżacyjnych. Jest to pierwsza w historii programu strefa, w której za zgodą szpitala, mogliśmy użyć żywych roślin. To nietypowe w placówkach medycznych, ale udało się. Dzięki temu to miejsce jeszcze bardziej przypomina dom, co dodatkowo ułatwi oderwanie się od szpitalnej rutyny – podkreśla projektantka strefy, Martyna Chmielewska.

infoplanet sluzba zdrowia nowoczesna strefa rodzica nowoczesny

Zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka, mały pacjent przebywający w szpitalu ma prawo znajdować się tam przez całą dobę ze swoim opiekunem. Ponadto musi mieć możliwość spotykać się z rodziną bez ograniczeń, a także dostęp do miejsca przeznaczonego do odpoczynku i zabawy z rówieśnikami.

Jak informuje szpital, ze Strefy Rodzica będzie korzystać nawet kilka tysięcy dzieci rocznie. Zdaniem Stanisława Kwiatkowskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, w ten sposób uda się zminimalizować małym pacjentom niedogodności, wynikające z pobytu w szpitalu, a także ograniczyć stres powstały wskutek wizyt lekarskich czy badań kontrolnych.