Chińskie media poinformowały o niepokojącym przypadku śmierci mężczyzny zarażonego koronawirusem, który został uznany za wyleczonego i opuścił szpital. Zdaniem lekarzy, pacjent zmarł wskutek niewydolności oddechowej związanej z chorobą Covid-19.

Jak wynika z doniesień chińskiej prasy, 36-letni pacjent przebywał w jednym z tymczasowych szpitali w Wuhan w Chinach przez ponad 2 tygodnie. Po zastosowanym leczeniu uznano go jednak za zdrowego i wypisano ze szpitala ze wskazaniem, aby przez kolejne 2 tygodnie poddał się domowej kwarantannie. W tym celu mężczyzna zamieszkał w hotelu i poddał się izolacji.

infoplanet sluzba zdrowia wyleczony pacjent zmarl

Po upływie 2 dni od wypisania ze szpitala, 36-latek zaczął jednak ponownie skarżyć się na dolegliwości, sugerujące ponowne wystąpienie zakażenia. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, przyjęto go do szpitala ponownie, gdzie pomimo zastosowanego leczenia, zmarł. Jak poinformował szpital, przyczynę śmierci mężczyzny określono jako niewydolność oddechową związaną z chorobą Covid-19.

Co więcej, personel szpitala w Wuhan informuje, że do nawrotów choroby u osób uznanych za wyleczone dochodzi coraz częściej. Sytuacje powtórnej infekcji odnotowano u około 14% pacjentów wyleczonych z koronawirusa z prowincji Guandong. Z tej przyczyny służby medyczne w Chinach podjęły decyzję o przeprowadzaniu dodatkowych testów na obecność przeciwciał u wypisywanych pacjentów.

Jak komentuje wydarzenia profesor mikrobiologii i patologii w NYU School of Medicine Philip Tierno Jr. w wywiadzie dla agencji Reuter, wirus może działać dwufazowo i po infekcji pozostawać w stanie uśpienia, dając minimalne objawy, podobnie jak wąglik.

– Nie ma oczywistego wytłumaczenia tej sytuacji. Pierwsze oceny sugerują, że być wypuszcza się ludzi którzy są niedoleczeni. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia każe traktować osobę chorującą na COVID-19 jako zdrową, jeżeli wymazy z gardeł lub nosa w dwóch kolejnych testach wypadać będą negatywnie a prześwietlenia klatki piersiowej nie pokażą zmian w płucach, a także, gdy nie mają oczywistych symptomów jak np. gorączka. W przypadku chińskich pacjentów, u których stwierdzono rzekomy nawrót wirusa, odbyło się to poprzez wymazy z odbytu, metody niemal nie stosowanej poza Guandong – twierdził w komunikacie z 25 lutego wiceszef regionalnego Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Guandong Song Tie.

infoplanet sluzba zdrowia wyleczony z koronawirusa pacjent zmarl

Tymczasem z największej opublikowanej dotąd analizy przypadków zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że mimo iż nowym rodzajem koronawirusa zarażali się w podobnym stopniu i mężczyźni, i kobiety, wyższą śmiertelność (2,8%) odnotowano u mężczyzn niż u kobiet (1,7%). Zdaniem badaczy, to efekt działania czynników biologicznych, takich jak: silniejsza reakcja immunologiczną na infekcje, lepsza pamięć komórkowa i wynikająca z niej odporność na już spotkane patogeny, a także stylu życia, w tym palenie tytoniu, częstsze występowanie cukrzycy typu 2 i podwyższonego ciśnienia krwi, niechęć do zasięgania porady lekarskiej oraz mniej restrykcyjne zachowywanie zasad higieny. Jak wyjaśnia profesor immunologii na Uniwersytecie Yale Akiko Wasaki, może to wynikać z faktu, że u mężczyzn w obliczu zagrożenia występuje błędne poczucie bezpieczeństwa.

Jak przekonuje specjalistka medycyny i chorób zakaźnych z NYU School of Medicine dr Celinde Gounder, nie wiadomo również, czy osoby wyleczone są uodpornione na SARS-CoV-2 i ewentualnie na jak długo udaje się wytworzyć przeciwciała. Jej zdaniem, to jedno z najważniejszych pytań, pojawiających się przy tworzeniu szczepionki.spo