Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką z okazji Światowego Dnia Wcześniaka odwiedzili sześcioraczki: Zosię, Kaję, Malwinę, Nelę, Tymona i Filipa oraz ich rodziców – Klaudię i Szymona Marców.

Wizyta pary prezydenckiej miała miejsce 17 listopada, kiedy na świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. Prezydent wraz z małżonką miał okazję poznać szczegóły opieki nad wcześniakami, w tym obowiązki związane z rehabilitacją i wyzwaniami dnia codziennego.

infoplanet sluzba zdrowia prezydent u szescioraczkow dzien wczesniaka

– Jak w trakcie spotkania z Parą Prezydencką wskazywali rodzice, opieka nad tyloma pociechami wymaga dobrej organizacji i logistyki, a każdy dzień jest nową przygodą. Szczególnie, że wcześniaki potrzebują dodatkowej troski, a relacje z rodzicami i otoczeniem mogą w pełni nawiązywać dopiero po opuszczeniu inkubatorów – napisała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Sześcioraczki – Zosia, Kaja, Malwina, Nela, Tymon i Filip – urodziły się w 29. tygodniu ciąży, 20 maja 2019 roku. Jak twierdzą rodzice, każde z dzieci ma inną osobowość i temperament. Rozwój rodzeństwa można śledzić na Instagramie, gdzie zdjęcia maluchów obserwują już tysiące internautów.

infoplanet sluzba zdrowia prezydent u szescioraczkow dzieci

– Ideą obchodzonego dziś święta jest zwracanie uwagi społeczeństwa na wcześniactwo i wiążące się z nim rozległe konsekwencje dla samych maluchów, ale też ich rodzin. W dniu porodu noworodki ważyły od 890 g. do ok. 1300 g. Rodzice nie kryli wielkiej ulgi, kiedy 2 miesiące temu ostatnie z dzieci zostało wypisane ze szpitala – relacjonuje wizytę Kancelaria Prezydenta.

Sześcioraczki na świecie rodzą się bardzo rzadko. Zgodnie ze statystykami, to 1 przypadek na 4,7 mld ciąż. W Polsce sześciokrotna ciąża była pierwszym przypadkiem w historii. Wyrazem solidarności z dziećmi urodzonymi przedwcześnie jest podświetlanie na fioletowo ważnych budynków na całym świecie. Taka iluminacja pojawiła się również na Pałacu Prezydenckim.