Z raportu opublikowanego przez „JAMA Surgery” wynika, że cieszące się popularnością na całym świecie ranking szpitali często wprowadzają pacjentów w błąd w zakresie jakości oferowanych zabiegów.

Jednym z najbardziej znanych rankingów szpitali jest publikowany co roku w USA „U.S. News and World Report”. Zawiera on listę 50 szpitali, które – zdaniem twórców zestawienia – oferują zabiegi najwyższej jakości. Jednak ze specjalistycznych badań wynika, że przy wyborze placówki medycznej nie powinni kierować się jedynie pozycją w rankingu.

infoplanet sluzba zdrowia rankingi szpitali jakosc

– Jeśli chodzi o mało inwazyjne zabiegi gastrologiczne w okolicy jamy brzusznej, to wcale nie są one lepszej jakości niż w innych ośrodkach spoza tej listy. To, że jakaś szpital jest na liście 50 najlepszych placówek nie oznacza, że ryzyko zgonu jest w nich mniejsze – twierdzi prof. Ninh Nguyen z University of California Irvine Medical Center.

Jak przekonuje prof. Nguyena, cenniejsza informacja to liczba operacji wykonywanych w danej placówce rocznie czy przeprowadzonych przez konkretnego lekarza specjalistę w ostatnich roku.

– Chodzi o to, że o bezpieczeństwie i jakości zabiegów decyduje przede wszystkim częste wykonywanie tych samych operacji. W przypadku zabiegów, takich jak operacje bariatryczne, jelita grubego czy przepukliny rozworu przełykowego, chirurg powinien wykonać ich co najmniej 50 rocznie – przekonuje specjalista.

infoplanet sluzba zdrowia rankingi szpitali

– Dobra wiadomość dla pacjentów jest zatem taka, że efekty zabiegów są równie pozytywne bez względu na to jaki szpital wybiorą. Potrzebne są wiarygodne metody oceny jakości wykonywanych w szpitalach procedur, jak również tego jak szybko pacjenci będą mogli opuścić szpital i powrócić do pracy – dodaje prof. Albert Wu z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

Potwierdzeniem tych słów mają być dane dotyczące trzech najczęściej wykonywanych zabiegów laparoskopowych w gastrologii w USA przeprowadzono w 2017 roku. W szpitalach, które nie było objęte rankingiem, powikłań i zgonów nie było więcej niż w tych z listy. Jedyna różnica to droższe ceny.