Jak informują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, od 21 października w aptekach pojawiła się donosowa szczepionka przeciwko grypie. Zgodnie z przewidywaniami, dzięki bezbolesnej metodzie podania ma ona zwiększyć ilość szczepień wśród dzieci.

Z wyliczeń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że przeciw grypie w Polsce szczepionych jest około 1% dzieci przed 14. rokiem życia. W efekcie od kilku lat osiągamy wyszczepialność mniejszą niż 4%, co daje najniższy poziom w Europie.

infoplanet sluzba zdrowia szczepionka donosowa apteka

– Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w sezonie grypowym wirusem grypy zaraża się od 20 do 30% dzieci, w porównaniu do 5–10% dorosłych. W naszym kraju ten odsetek jest jeszcze wyższy, ponieważ wirusem grypy zakaża się aż 35–40% dzieci między 1. a 14. rokiem życia. Zagraża to ich zdrowiu, a także zdrowiu osób dorosłych, szczególnie ludziom starszym oraz chorującym przewlekle – przekonuje prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie.

Z tego względu eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy upatrują w nowej, bezbolesnej formie podania szczepionki przeciw grypie szansę na wzrost wyszczepialności wśród dzieci. Ich zdaniem donosowa szczepionka wyklucza strach przed ukłuciem igły, który mógł być powodem oporów przed szczepieniem dzieci.

infoplanet sluzba zdrowia szczepionka donosowa lekarz

– Badania przeprowadzone w USA wskazują, że aż 70% rodziców wybiera szczepienia w formie aerozolu donosowego ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem. Szczepionka donosowa przeciwko grypie przeznaczona jest dla dzieci od 2. do 18. roku życia i znajduje się w aktualnych wytycznych Programu Szczepień Ochronnych, które ogłosił Główny Inspektor Sanitarny w październiku 2019 roku – przekonują specjaliści.

Zdaniem ekspertów, ze względu na częste przebywanie dzieci w dużych skupiskach ludzkich, takich jak szkoły czy przedszkola, wirus grypy rozprzestrzenia się wśród nich błyskawicznie. W efekcie pacjenci przed 14. rokiem życia zdarzają się trzy razy częściej niż dorośli oraz są szczególnie narażeni na ciężki przebieg zakażenia i groźne powikłania.