Zgodnie z informacją przekazaną przez prof. Wojciecha Maksymowicza, zespół specjalistów w Klinice „Budzik” dla dorosłych w Olsztynie wybudził ze śpiączki dwoje kolejnych pacjentów: 27-letniego Jakuba i 66-letnią Halinę. Od początku istnienia placówki postęp w leczeniu nastąpił już u 15 osób.

Jak poinformował twórca Kliniki dla dorosłych „Budzik” prof. Wojciech Maksymowicz na konferencji prasowej, pacjenci wybudzeni w ostatnich dniach są w dobrym stanie, choć muszą zostać poddani dalszej rehabilitacji. Lekarz podziękował również całemu personelowi kliniki za „ofiarną pracę z pacjentami w śpiączkach”.

infoplanet sluzba zdrowia wybudzenia w budziku pacjenci

– Ich ośrodki mowy nie są uszkodzone, więc możemy się z nimi porozumiewać. Pan Jakub i pani Halina to kolejne osoby – 14 i 15 – wybudzone ze śpiączki w olsztyńskim „Budziku” na 25 wszystkich pacjentów tej placówki. To pokazuje, jak skuteczni jesteśmy. W kolejce oczekuje kilkudziesięciu kolejnych pacjentów – zapewnił prof. Maksymowicz.

Jak relacjonował twórca Kliniki dla dorosłych „Budzik”, Jakub to pacjent, który zapadł w śpiączkę po pęknięciu tętniaka, z którego istnienia nie zdawał sobie sprawy. Do kliniki mężczyzna trafił nieprzytomny, 2 tygodnie przed wybudzeniem.

– Nie tylko mówi, ale i dowcipkuje, nie wszystko pamięta, ale postęp w jego leczeniu jest ogromny. Jakub nie poznaje wszystkich osób, jakie pokazuję mu na zdjęciach, ale rozpoznaje naszą córeczkę, 10-miesięczną Marysię. To ona motywuje go do walki o zdrowie – oceniła w rozmowie z PAP narzeczona pacjenta, pani Magdalena.

infoplanet sluzba zdrowia wybudzenia w budziku

Pani Halina w śpiączkę zapadła po potrąceniu jej przez samochód na przejściu dla pieszych. Kobieta była nieprzytomna przez kilka tygodni. Po wybudzeniu porozumiewa się z otoczeniem bez problemu i podejmuje próby chodzenia, choć zaobserwowano u niej kłopoty ze słuchem.

– Dziękuję za pomoc, życzę wszystkim dobrego zdrowia i takich lekarzy, jak ten doktor – powiedziała dziennikarzom pani Halina, wskazując na prof. Maksymowicza.

Informacja o sukcesach, przekazana przez prof. Maksymowicza, została dopełniona zapowiedzią przebudowy Kliniki „Budzik”. Jak zapewniał lekarz, w ciągu kilku miesięcy kolejne pomieszczenia mają zostać przystosowane na sale dla pacjentów i sale do terapii, dzięki czemu oddział zostanie powiększony z 8 łóżek do 15. Jak powiedział prof. Maksymowicz, koszt adaptacji w wysokości 500 tys. złotych pokryje fundacja Ewy Błaszczyk „A kogo?”.