Na początku sierpnia Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował o wykryciu u kilku pacjentów bakterii Klebsiella pneumoniae NDM, zwanej potocznie New Delhi. Jak wynika z ostatniego komunikatu placówki, na oddziale izolacyjnym przebywa obecnie 11 osób.

– Sobota i niedziela (17 i 18 sierpnia) to kolejne dni walki z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM w naszym szpitalu. Na oddziale izolacyjnym, zorganizowanym w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych, przebywa obecnie 11 pacjentów. Pozostałych sześciu pacjentów znajduje się na kilku innych oddziałach, gdzie otoczeni są troskliwą i specjalistyczną opieką – poinformował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze w komunikacie prasowym.

infoplanet sluzba zdrowia zakazenie bakteria szpital

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szpital, w czasie weekendu pracę personelu medycznego i sprzątającego nadzorowały pielęgniarki epidemiologiczne, Naczelna Pielęgniarka oraz kadra kierownicza firmy sprzątającej. Przeprowadzono również proces dekontaminacji oddziałów, na których przebywali pacjenci.

– Sale izolacyjne, na których hospitalizowani byli tacy pacjenci, po generalnym posprzątaniu, zostały poddane dezynfekcji termicznej. W sobotę w trybie pilnym na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym leczyliśmy 42 pacjentów, z czego na oddziały trafiło 14 pacjentów. (....) Wstrzymanie przyjmowania pacjentów planowych do szpitala obowiązuje do poniedziałku, 19 sierpnia, kiedy to poznamy kolejne decyzje w tej sprawie – dodały władze szpitala.

infoplanet sluzba zdrowia zakazenie bakteria szpital

Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM, zwana potocznie New Delhi, jest mikroorganizmem z grupy bakterii jelitowych, który może powodować m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, układu moczowego, pokarmowego czy opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

16 sierpnia w sprawie bakterii New Delhi wojewoda lubuski złożył do prokuratury zawiadomienie, by wyjaśnić, czy nie doszło do zaniechania zasad sanitarnych. Pierwotnym źródłem zakażenia miał być pacjent, który został przyjęty z krakowskiego szpitala 23 maja 2019 roku.