Jak poinformowała zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach Hanna Nabrdalik, 4 dzieci z 2 żłobków w Zabrzu trafiło do szpitalu z powodu zatrucia salmonellą z grupy D typu enteritidis.

Zawiadomienie o zakażeniach pojawiły się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 4 października. Bakterie zostały wykryte w próbkach surówki z białej kapusty z koperkiem, pochodzącej od zewnętrznej firmy cateringowej. Dostawca zapewniał posiłki m.in. dla 3 zabrzańskich żłobków, w których u dzieci stwierdzono zakażenia. Wskutek otrzymanych wiadomości jedna z dwóch kuchni, korzystającej z usług firmy cateringowej, zawiesiła działalność.

infoplanet sluzba zdrowia zatrucie salmonella w zlobku jedzenie

Zgodnie z oświadczeniem kierownik Domu Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej Elżbiety Buli, która prowadzi placówki obsługiwane przez kuchnię, 3 z jej żłobków i szkoła podstawowa w Świerklańcu, w miejscach objętych ryzykiem podjęto wszelkie środki ostrożności.

– W momencie rozpoczętego przez sanepid postępowania i podejrzenia zatrucia kuchnia została zamknięta i wyłączona z produkcji, pracownicy skierowani na badania. Zlecono także laboratorium zewnętrznemu pobranie wymazów z powierzchni kuchennych. Wyniki badań zlecone laboratorium zewnętrznemu dotyczące pobranych z powierzchni kuchennych wymazów nie wykazały nieprawidłowości, a w pobranych próbkach nie stwierdzono obecności bakterii salmonella – potwierdziła Elżbieta Bula.

infoplanet sluzba zdrowia zatrucie salmonella w zlobku

Jak zapewnia kierownik placówek, obecnie konieczne jest oczekiwanie na protokół z wynikami kontroli sanitarnej w kuchni i dalsze zalecenia. Obecnie posiłki przygotowywane są przez firmę zewnętrzną, która dysponuje pomieszczeniami kuchennymi, zapleczem i pracownikami.

Zatrucie salmonellą w związku ze zbiorowym zachorowaniem uczniów na dolegliwości żołądkowe podejrzewano w szkole podstawowej w Świerklańcu już wcześniej. Na początku ubiegłego tygodnia ze względu na to nieobecnych było około 90 uczniów. U kilkorga z nich potwierdzono zakażenie salmonellą.