Zgodnie z wstępnymi wyliczeniami, w ramach akcji „Zdrowa praca” z dodatkowych dyżurów zrezygnowało około 350 lekarzy w całej Polsce. To efekt masowego wypowiadania klauzuli opt-out, będącego elementem zorganizowanej akcji młodych lekarzy.

Jak wynika z wyjaśnień organizatorów akcji – Porozumienia Rezydentów i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) – klauzula opt-out jest podstawą świadczenia pracy w liczbie godzin przekraczającej 48 tygodniowo. Wypowiadanie tego elementu umowy i rezygnacja z dodatkowych prac ma być sprzeciwem wobec stanu opieki zdrowotnej w Polsce i zbyt wolnego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia.

Głównym postulatem akcji „Zdrowa praca” jest zamieszczenie w ustawie zapisu, który wskazywałby na wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 6% PKB do 2022 roku. Zgodnie z planami rządu, pułap ten miałby zostać osiągnięty w 2024 roku.

– Szacowaliśmy, że klauzule opt-out wypowie nawet kilkanaście tysięcy osób. Cały czas zachęcamy kolegów do udziału w akcji. Sytuacja jest katastrofalna. Lekarze, których wykształcimy albo sprowadzimy z zagranicy nie zostaną na dłużej, jeśli będą musieli pracować w systemie, który prowadzi do wypalenia zawodowego. Cały system publicznej ochrony zdrowia nie zawala się, bo lekarze pracują ponad normę. Wiele oddziałów, a nawet szpitali, nie mogłoby działać, zostałoby natychmiast zamkniętych, gdyby lekarze nie pracowali ponad normę, czy nie brali co trzeci dzień dyżuru – wyjaśnia przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

infoplanet sluzba zdrowia zdrowa praca wsrod lekarzy

Jak wyjaśniają lekarze, nadmiernie długi czas pracy skutkuje permanentnym zmęczeniem, które jest zagrożeniem dla zdrowia tak pracujących, jak i pozostających pod ich opieką pacjentów. Potwierdzają to liczne badania, z których wynika, że po całonocnym dyżurze lekarz ma zdolności psychoruchowe ograniczone w stopniu porównywalnym do człowieka nietrzeźwego.

Jak podkreślał w odpowiedzi na postulaty minister zdrowia Łukasz Szumowski, szybszy wzrost wydatków na ochronę zdrowia jest nierealny.