Usain Bolt, Yohan Blake i Shelly-Ann Fraser-Pryce sa najlepszymi żywymi dowodami ma to, że Jamajka ma szczęście do największych sprinterów. Jaki jest klucz do sukcesu olimpijskiego w jamajskim stylu?

Jeśli spojrzymy na paletę osiągnięć medalowych wszech czasów, dostrzeżemy bez wysiłku, że na szczycie jest USA z 976 złotymi medalami. Nic jednak dziwnego. Jest to najbogatszy kraj na świecie, a który zajmuje również 3. miejsce pod względem zaludnienia. Połączenie ogromnych zasobów przeznaczonych na coaching i rozwój z potencjałem talentów jest gwarancją sukcesu sportowego.Jamajka jest w medalowej tabeli na 42. miejscu, które może wydawać się nie tak imponujące, ale jeśli zauważymy, że kraj zajmuje zaledwie 117. miejsce w klasyfikacji PKB oraz 141. jeśli chodzi o liczbę ludności, liczba medali wyda się naprawdę rekordowa.

Zastanówmy się, w jaki sposób mały kraj osiągnął taki poziom osiągnięć sportowych? Jeśli spojrzymy na rodzaj sukcesów, odpowiedź staje się prostsza. Każdy z medali został przyznany za sprint. W rzeczywistości kraj zdobył tylko 1 medal w innej dyscyplinie. Zdolność do osiągania tak wysokich wyników w sprincie jest zaś genetyczna. David Epstein opisał je w książce „The Sports Gene”. Według niego, niezwykłe umiejętności rozwinęli właśnie ludzie o pochodzeniu zachodnioafrykańskim.

Drugi powód sukcesów to kultura, która jest bardzo silnie związana z lekkoatletyką – pierwszym pod względem popularności sportem w kraju. Naturalnej umiejętności ruchu zazdroszczą Jamajczykom wszyscy. Zadziwiające jest jednak nie tylko wrodzony talent, ale i to, jak mocno kraj skupia się na swoim narodowym sporcie. Na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku do Londynu pojechało 50 sportowców, w tym 37 było sprinterami, a tylko 3 uprawiało inne dyscypliny sportu niż biegi i krykiet – drugi pod względem popularności sport na Jamajce.

Nawet jeśli drużyna Jamajki nie jest tego świadoma, kieruje się zasadą, która mówi, że należy się skupiać tylko na rzeczach, które mają znaczenie. Aby wyszkolić drużynę reprezentującą inne dziedziny sportu, rząd musiałby podjąć decyzję o przesunięciu środków i znalezieniu szkoleniowców, a to z pewnością spowodowałoby, że wysiłek w przygotowanie kadry lekkoatletów byłby mniejszy. 

Większość ludzi uważa, że należy robić wszystko, ale to nie przynosi efektów. jednak wyłącznie ludzie, którzy koncentrują się na tym, co jest dla nich najważniejsze, osiągają spektakularne sukcesy. To dla nas wszystkich powinna być doskonała lekcja, ponieważ niezależnie od tego, kim jesteśmy i co w życiu robimy, powinniśmy skupić naszą energię na działaniach, które przynoszą nam największe efekty.

Dlatego, zastanów się nad tym, na co poświęcasz czas każdego dnia, tygodnia i roku, a później porównaj to z tym, w czym odnosisz sukcesy i co naprawdę daje ci szczęście. Aktywności, które nie przynoszą korzyści lub są dla ciebie mniejszą radością powinieneś zminimalizować lub całkowicie odstawić. To niezawodny sposób na sukces jamajskich sprinterów.