Według raportu MultiSport Index 2019, pomimo zachodzących w stylu życia Polaków pozytywnych zmian i rosnącej popularności aktywności fizycznej, liczba osób ćwiczących wciąż nie jest wystarczająca. Jak się okazuje, jako główną przeszkodę prowadzenia aktywnego trybu życia Polacy uważają swój wiek.

Według prognoz GUS w 2050 roku już 40% Polaków będzie po sześćdziesiątce. Dlatego aktywizacja ruchowa osób po 50. roku życia uznawana jest za coraz ważniejszą. Jednak aż połowa Polaków po 55. roku życia nie podejmowało żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 6 miesięcy i uważa, że wiek jest dla nich główną przeszkodą. Co więcej, na ćwiczenia fizyczne, jak spacery czy jazda na rowerze, minimum raz w miesiącu decyduje się tylko 64% dorosłych Polaków.

infoplanet sport i fitness aktywnosc fizyczna po 50 zdrowie

– Regularna aktywność fizyczna jest w każdym wieku niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrej sprawności. Ruchu nie może brakować nawet osobom starszym i przewlekle chorym. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań zdrowotnych do aktywności fizycznej i amatorskiego uprawiania sportu, a regularne ćwiczenia wpływają korzystnie na przebieg prawie wszystkich chorób przewlekłych – wskazuje specjalista medycyny sportowej i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dr hab. Ernest Kuchar.

Jak zaznacza ekspert, z wiarygodnych badań naukowych wynika, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, spowalnia rozwój miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, ogranicza ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, rozwoju oraz liczbę zdarzeń sercowo naczyniowych, a także poprawia profil lipidowy i zwiększa wrażliwość na insulinę.

infoplanet sport i fitness aktywnosc fizyczna po 50 cwiczenia

– Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ruch stanowi prewencję nadwagi i otyłości. Nie tylko poprawia sylwetkę, ale zwiększa także gęstość kości, zapobiegając w ten sposób osteoporozie i złamaniom – przekonuje specjalista.

Badanie MultiSport dowodzi, że aktywność fizyczną jako środek do poprawy zdrowia zaczynamy traktować dopiero po 30. roku życia. Wcześniej motywacją do ćwiczeń jest raczej wygląd i wysportowana sylwetka.