Niektórzy sportowcy, kulturyści i miłośnicy siłowni używają suplementów i środków dietetycznych, aby poprawić swoją wydajność i budować mięśnie. Popularnym składnikiem poprawiającym wydajność i używanym przez wiele osób przed treningiem jest kofeina. Czy warto się na nią decydować?

Jak przekonują eksperci, warto dodać wypicie espresso do rutyny przed treningiem. Wynika to z jego nootropowych efektów, które wpływają na neurotransmitery, zmieniając działanie mózgu. Korzyści dawki kofeiny wypitej przed ćwiczeniami obejmują lepsze skupienie się i spalanie tłuszczu. Jak stwierdzono, czarna kawa przynosi również pozytywne skutki dla metabolizmu, przyspieszając jego działanie. Ponadto kofeina dodaje energii, pozwalając ćwiczyć ciężej i szybciej.

infoplanet sport i fitness kofeina przed treningiem badania

Kawa to dobra rzecz przed treningiem, ponieważ napędza mięśnie. Stwierdzono również, że pobudza wzrost glikogenu mięśniowego o 66%. Dzięki temu służy jako zapas energii podczas ćwiczeń i pomaga poprawić poziom bólu, wydajność i wytrzymałość o 5,4%. Ponadto zwiększa produkcję testosteronu, ogranicza produkcję kortyzolu i zmniejsza zmęczenie.

Z badań wynika, że kawę najlepiej spożywać przed porannym treningiem, ponieważ pozostaje ona w organizmie przez 7 godzin. Jeśli dawkę espresso przyjmiesz wieczorem, ryzykujesz, że nie będziesz w stanie spać. Ponadto – dla bezpieczeństwa – warto zacząć od mniejszych dawek kofeiny i obserwować, jak reaguje organizm. Następnie można zwiększać porcję kawy w miarę upływu czasu. Dodatkowo warto pamiętać, że do kofeiny ciało się przyzwyczaja. Oznacza to, że z czasem organizm może wymagać więcej dawek kawy, aby móc uzyskać podobny efekt na treningach.

infoplanet sport i fitness kofeina przed treningiem

Kofeina to tylko jedna z wielu opcji, które można stosować indywidualnie lub w połączeniu z innymi suplementami lub pokarmami, aby zwiększyć wydajność na treningu. Upewnij się, że będziesz mógł wprowadzać ją do diety powoli, by monitorować, jak reaguje ciało. Później wybór pomiędzy czarną kawą a espresso może zależeć od indywidualnych preferencji i potrzeb.