Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna stanowi cenny element zdrowego stylu życia i pozwala cieszyć się sprawnością przez długie lata. Jak się okazuje, najlepszym pod względem bezpieczeństwa sportem jest pływanie.

Jak przekonuje na łamach czasopisma „Time” chirurg ortopeda i specjalista medycyny sportowej w University of Virginia dr Brian Werner, ćwiczenia fizyczne są bardzo popularne wśród osób w wieku 20 i 30 lat. Jednak niewiele z nich bierze pod uwagę, jak kontuzyjny jest sport, który wybierają.

infoplanet sport i fitness plywanie dla zdrowia aktywnosc fizyczna

– Jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń jest bieganie, choć to jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Sam jestem biegaczem długodystansowym, ale jest to forma ćwiczeń, która obciąża i nie jest optymalna dla osób próbujących uniknąć kontuzji – przekonuje specjalista medycyny sportowej.

Dodatkowo – zdaniem eksperta – z aktywnością fizyczną nie warto przesadzać. Zgodnie z ustaleniami naukowców, optymalne jest bieganie w wolnym lub umiarkowanym tempie dwa lub trzy razy w tygodniu. Do zwiększonego ryzyka kontuzji mogą przyczyniać się również inne ćwiczenia, obciążające kolana, ramiona i inne stawy.

infoplanet sport i fitness plywanie dla zdrowia

– Każda aktywność ma swoje zalety, ale pływanie różni się od innych ćwiczeń aerobowych. Jeśli zależy nam na aktywności fizycznej, a równocześnie chcemy zminimalizować ryzyko kontuzji, pływanie jest najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą formą ruchu – wskazuje ortopeda.

Pływanie to połączenie ćwiczeń aerobowych i treningu siłowego, dlatego poprawia zarówno sprawność fizyczną, jak i siłę. Dodatkowo jest sportem bezpiecznym, który skutecznie poprawia kondycję naszego ciała.