Jak wynika z badań kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center, jazdę na nartach lub snowboardzie uprawia 29% dorosłych Polaków. Jednak tylko co trzeci deklaruje, że czuje się kondycyjnie przygotowany do uprawiania tych sportów.

Przygotowany narciarz to osoba aktywna fizycznie także poza sezonem zimowym. W tym celu warto regularnie biegać, pływać, jeździć na rowerze lub podejmować inne aktywności fizyczne. Kilka tygodni przed wyprawą na stok zalecane są ćwiczenia odpowiednich partii mięśni. Jednak takie przygotowanie stosuje zaledwie 38% osób jeżdżących na nartach lub snowboardzie.

infoplanet sport i fitness polacy na nartach narty

– Osoby nieprzygotowane kondycyjnie doznają kontuzji na stoku aż sześciokrotnie częściej niż ich aktywni koledzy – mówi specjalista ortopedii i traumatologii z kliniki Carolina Medical Center lek. Krzesimir Sieczych.

Co więcej, aż 44% badanych osób w ogóle nie przygotowuje się do szusowania na stokach i nie uprawia regularnie aktywności fizycznej. To niewskazane, ponieważ w czasie jazdy na nartach kumuluje się w krótkim czasie intensywny wysiłek. Zwykle jeździmy na nartach po kilka godzin przez kilka dni, a nasz układ ruchu może być nieprzygotowany do takiej intensywności.

infoplanet sport i fitness polacy na nartach kondycja

– Im dłużej trwa wysiłek, tym większemu osłabieniu ulega kontrola nerwowo-mięśniowa, czucie głębokie, obniża się czas reakcji mięśniowej oraz koncentracja – i jesteśmy bardziej narażeni na uraz. Zauważamy to w codziennej pracy z pacjentami. Osoby poddane badaniu na umiejętność utrzymania równowagi znacznie gorzej sobie radzą po intensywnym wysiłku, kiedy ich układ mięśniowy i nerwowy jest zmęczony – mówi fizjoterapeuta z Carolina Medical Center Małgorzata Kowalczyk.

Najczęstsze urazy narciarzy dotyczą nóg, głównie stłuczenia kolan, zerwania więzadeł, uszkodzenia łąkotek czy złamania. Charakterystyczny dla osób jeżdżących na nartach bez przygotowania jest także uraz kciuka – zerwania więzadła stabilizującego palec wskutek uderzenia kijka, zaś u snowboardzistów – złamania w obrębie nadgarstka, stłuczenia i obicia tułowia, urazy głowy oraz złamania w obrębie barku.

infoplanet sport i fitness polacy na nartach

Narciarstwo to sport angażujący mięśnie całego ciała, w tym nóg i rąk. Dodatkowo, dzięki poddaniu organizmu wysiłkowi w chłodnej temperaturze, pozwala spalać tkankę tłuszczową i sprawia, że ciało staje się sprężyste. Jest również, wbrew pozorom, sportem bezpiecznym. Zgodnie z badaniami narciarstwo jest trzy razy bezpieczniejsze niż gra w piłkę nożną, generując 4 urazy na 1 000 godzin jazdy na nartach.