Smartfon łączy nas ze światem i z bliskimi, ale czy tylko? Poznajcie największe zagrożenia wynikające z używania smartfonów.

Gromadzą zarazki

Nosisz ze sobą smartfon, gdziekolwiek jesteś. Masz go przy sobie w szkole, w pracy i podczas zakupów. Niektórzy nawet zabierają swoje smartfony do łazienki (niezalecane)! Z tego względu znajduje się na nich wiele wirusów i bakterii, takich jak E. coli, które mogą powodować rozmaite chory. Wytrzyj smartfon przynajmniej raz dziennie, aby usunąć brud, kurz i zarazki. Używaj do tego chusteczek na bazie alkoholu, które są bezpieczne dla elektroniki.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki zarazki

Powodują skurcze

Patrzenie w dół na smartfona podczas wysyłania wiadomości tekstowych może prowadzić do skurczów szyi, a nawet bólów nerwowych, które promieniują do pleców lub ramion. urazom związanym z używaniem smartfonów pomaga zapobiegać odpowiednia ergonomia. Dlatego rób regularne przerwy przynajmniej co 20 minut, utrzymuj dobrą postawę i nie wysuwaj głowy do przodu. Ponadto trzymaj telefon wyżej i wykonuj regularne ćwiczenia, które wzmacniają i rozciągają mięśnie.

Prowadzą do sztywnienia

Każda pozycja, która wymaga nienaturalnego zginania szyi przez dłuższy czas, może spowodować ból, Jego przyczyną jest również trzymanie smartfona pomiędzy ramieniem a uchem. Jeśli musisz zachować tę pozycję podczas rozmowy, rób częste przerwy i poruszaj karkiem, aby uniknąć jego sztywnienia. Gdy twoja szyja zacznie cię boleć – odpocznij i wygrzej ją poduszką ogrzewającą. Pomóc mogą też leki przeciwbólowe bez recepty. Jeśli jednak ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, porozmawiaj z lekarzem.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki sztywnienie

Są źródłem wypadków

Wiadomości SMS podczas jazdy odwracają uwagę od tego, co dzieje się na drodze. Wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby doprowadzić do wypadku. W 2015 roku prawie 3500 osób zginęło, a około 391000 zostało rannych w wypadkach samochodowych spowodowanych przez kierowców zajętych smartfonami. Nigdy nie używaj smartfona, gdy prowadzisz samochód.

Zakłócają sen

Krótsze fale niebieskie emitowane przez smartfony są szkodliwe dla zdrowia. Ekspozycja na nie zakłóca rytmy dobowe, a po zachodzie słońca – zakłóca sen. Niebieskie światło może przyczyniać się też do chorób serca, otyłości, cukrzycy i innych schorzeń. Zminimalizuj ekspozycję na niepotrzebne światło, szczególnie po zmroku.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki sen

Są przyczyną urazów

Jednoczesne chodzenie i wysyłanie wiadomości czy surfowanie po sieci za pomocą smartfona jest niebezpieczne. Możesz zakładać, że piszesz krótki tekst, który nie zajmie ci dużo czasu, ale to wystarczy, by w tym czasie możesz wejść na ruchliwe skrzyżowanie, potknąć się i wpaść na coś. Co zaskakujące, 52% wypadków, które powstają podczas chodzenia, to wypadki ze smartfonami. Najczęściej prowadza one do złamań kości, urazów głowy oraz naderwania mięśni i ścięgien. Usiądź lub zatrzymaj się, gdy musisz wykonać połączenie, wysłać SMS lub porozmawiać przez telefon.

Mogą uszkadzać ścięgna

Nadmierne wysyłanie SMS-ów może spowodować naciągnięcie palca lub spustu kciuka. Wówczas może on utknąć w wygiętej pozycji, by następnie odskoczyć, gdy próbujesz go wyprostować. Przyczyną jest stan zapalny ścięgna, który hamuje zdolność do swobodnego przesuwania się. Nie przesadzaj z częstotliwością pisania SMS-ów i dbaj o rozluźnianie swoich palców.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki sciegna

Nasilają artretyzm

Nadmierne używanie smartfonów może wiązać się ze zwiększonymi objawami zapalenia stawów kciuka, które obejmuje tkliwość i ból u jego podstawy. Chociaż istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów, najczęstszym rodzajem występującym w tej części palca jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Nie ma lekarstwa na artretyzm, ale odpoczynek, leki przeciwbólowe i noszenie szyny mogą pomóc złagodzić objawy.

Zakłócają działanie urządzeń

Smartfony mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych, takich jak rozruszniki serca i wszczepialne defibrylatory, a nawet niektóre rodzaje aparatów słuchowych. Jeśli podejrzewasz, że smartfon zakłóca działanie któregoś z twoich urządzeń medycznych, skontaktuj się z lekarzem.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki urzadzenia

Mogą uszkadzać wzrok

Niebieskie światło emitowane przez smartfony może powodować skutki zdrowotne, takie jak zmęczenie oczu i ich ból, a także uszkodzić rogówkę. Jeśli doświadczasz zmęczenia oczu, bólu lub problemów ze wzrokiem związanych ze smartfonem, zminimalizuj korzystanie z tego urządzenia. Natomiast kiedy już go używasz, rób częste przerwy, aby odpocząć.

Zakłócają więzi

Wierzcie lub nie, ale nawet obecność smartfona podczas rozmowy zmniejsza bliskość i zaufanie między ludźmi. Ogranicza również zdolność ludzi do odczuwania empatii i zrozumienia tych, z którymi się przebywa, przez co zakłóca więź i intymność. Odłóż smartfon na bok podczas osobistej interakcji z innymi osobami.

infoplanet technologia i medycyna smartfon i zarazki rak

Mogą powodować raka?

Niektórzy martwią się, że użycie telefonu komórkowego wiąże się z guzami mózgu, rakiem mózgu i innymi rodzajami nowotworów. Dowody z badań epidemiologicznych nie wskazują na związek między używaniem smartfona a tymi chorobami. Jeśli mimo to masz obawy dotyczące promieniowania jonizującego emitowanego przez telefony komórkowe, ogranicz czas ich używania. Ponadto rozmawiaj przez telefon w trybie głośnomówiącym lub użyj zestawu słuchawkowego.