W oficjalnym komunikacie Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych potwierdziła, że polska doktorantka Aleksandra Nabożny opracowuje algorytm oceniający wiarygodność newsów o zdrowiu zamieszczanych w sieci w języku polskim. Ma on ostrzegać użytkowników przed kontrowersyjnymi treściami.

– Artykuły o zdrowiu w sieci są dość spójne, ale też mocno spolaryzowane: albo teksty są w większości wiarygodne, albo niewiarygodne. Mogą też być wiarygodne, ale już przedawnione, ponieważ badania w dziedzinie medycyny postępują szybko – ocenia doktorantka.

infoplanet technologia i medycyna algorytm zdrowia w sieci fake news

Algorytm do wychwytywania niewiarygodnych informacji po wykryciu fake newsa wśród wyników wyszukiwarki internetowej ma wyświetlać użytkownikowi ostrzeżenie. Finalnie doprowadzi to do stworzenia bazy kontrowersyjnych informacji ze stwierdzeń niepopartych dowodami naukowymi i w sposób częściowo zautomatyzowany pomoże odsiać z wyników wyszukiwania niewiarygodne artykuły. Może być używany również do certyfikowania tekstów medycznych.

– Prosty interfejs będzie podobny do antywirusa i będzie działał jak alert. Z dużym prawdopodobieństwem wskaże, że tekst jest niewiarygodny – wyjaśnia autorka mechanizmu.

Aby stworzyć algorytm badaczka przeanalizowała informacje na temat: szczepionek, amigdaliny, leczenia raka witaminą C, pigułek na odchudzanie, wyższość porodu naturalnego lub przez cesarskie cięcie. Dotychczas zgromadziła 250 artykułów, które pod względem rzetelności mają ocenić lekarze i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

infoplanet technologia i medycyna algorytm zdrowia w sieci

– Eksperci oceniali teksty zarówno całościowo, jak i zdanie po zdaniu. Analizowali je w dwóch trybach: kontekstowym, znając treść całego tekstu, oraz losowym, w którym oceniali je bez kontekstu. Mieli do wyboru miary oceny zdania: wiarygodny, neutralny, niewiarygodny. Ta część prac pozwoli na ustalenie, ile kontekstu potrzeba, aby poprawnie ocenić jedno niepewne zdanie – wyjaśnia doktorantka.

Do tej pory za niewiarygodne uznana została jedna trzecia zgromadzonych do analizy artykułów. Jak twierdzi prof. Adam Wierzbicki i dr Bartłomiej Balcerzak, współpracujący z polską doktorantką, docelowo zespół ma zamiar wykorzystywać algorytm również wobec tekstów dotyczących klimatu, ekologii i innych dziedzin specjalistycznych.