Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Environmental Science and Technology” wynika, że przebywanie w pobliżu pracujących drukarek 3D może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy.

Cząstki emitowane przez drukarki 3D zostały przez naukowców z Georgia Institute of Technology wykorzystane do serii testów, które wykazały wpływ na kultury komórek układu oddechowego ludzi i układu odpornościowego szczurów.

infoplanet technologia i medycyna druk 3D szkodzi zdrowiu czasteczki

– Wszystkie testy wykonywane były przy użyciu wysokich stężeń. Ich rezultaty wskazały na toksyczne działanie różnych lamentów wykorzystywanych w procesie druku 3D – wyjaśnia dr Rodney Weber, autor badań.

Jak wyjaśniają, w czasie pracy drukarki 3D tworzywo sztuczne topi się, a następnie nakłada warstwami, by utworzyło pożądany kształt. To właśnie proces podgrzewania plastiku ma być źródłem lotnych związków – terpolimerów akrylonitrylo-butadieno-sryrenowych (ABS) i polilaktydów (PLA), które uwalniają się, trafiając do powietrza w otoczeniu.

infoplanet technologia i medycyna druk 3D szkodzi zdrowiu szkodliwy

– Przeprowadzone przez nas testy wskazują, że długotrwała ekspozycja na cząstki uwalniane podczas topienia filamentów może mieć podobny wpływ na zdrowie, co ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza w miastach spowodowane m.in. spalinami – wskazuje dr Weber.

Jak przekonują badacze, ze względu na szkodliwość emitowanych przez drukarki 3D cząstek, pomieszczenia, w których pracują te urządzenia powinny być dobrze wentylowane. Ostrzegają również, by nie stać zbyt blisko drukarek 3D podczas ich pracy.