Z okazji przypadającego na 17 lipca Światowego Dnia Emoji, Apple i Google przedstawiły nowe ikony, które zostaną udostępnione dla użytkowników mediów społecznościowych jesienią. Wśród nowych propozycji znalazły się ikonki osób z niepełnosprawnościami: niewidomych, niedosłyszących czy poruszających się na wózkach.

Zgodnie ze statystykami Facebooka, w ubiegłym roku użytkownicy portalu w postach używali każdego dnia 700 milionów emoji. Z tego względu ich baza jest na bieżąco uzupełniana. Wprowadzane Zapowiadane obecnie nowe ikony przedstawiają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale i wiele przedmiotów z ich otoczenia. Jak wymienia serwis BBC, wśród nich znalazły się: mężczyzna i kobieta poruszający się z białą laską, używający języka migowego, na różnych typach wózków inwalidzkich, a także pies przewodnik, ucho z aparatem słuchowym, proteza ręki i proteza nogi.


– Nowe opcje pomogą wypełnić znaczącą lukę w obecnej klawiaturze emoji. Celebracja różnorodności we wszystkich formach jest nieodłączna od naszych wartości – wyjaśnia przedstawiciel firmy Apple.

Nowe emoji, których wprowadzenie ogłoszono w środę, to w sumie ok. 20 ikon. Jednak – jak zapewniano – w czasie jesiennej premiery ma być ich znacznie więcej. Ikonki pojawią się zarówno w systemie iOS, jaki i na Androidzie. Zgodnie z przekazanymi informacjami, ich projekty zostały zatwierdzone przez konsorcjum Unicode, które reguluje wprowadzanie do obiegu znaki graficzne, w tym litery, symbole techniczne czy emoji.

Wybór daty premiery nowych emoji motywowany był nie tylko Światowym Dniem Emoji. Jak informuje oficjalna strona święta, data wskazywana jest również na ikonach reprezentujących kalendarz w systemach firm Apple, Google, Samsung, JoyPixels i Mozilla.