Jak wynika z informacji, która została przekazana w czasie II Polsko-Ukraińskiej Konferencji Medycznej w Krakowie, już jesienią tego roku we Lwowie zostanie udostępniona dla pacjentów pierwsza polsko-ukraińska hybrydowa sala operacyjna na Ukrainie.

Wiadomość o projekcie budowy nowej sali hybrydowej, która ma być efektem współpracy polskich i ukraińskich specjalistów, przekazał 31 maja podczas II Polsko-Ukraińskiej Konferencji Medycznej „Choroby serca i naczyń w 2019 roku” w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie dyrektor Obwodowego Szpitala Klinicznego we Lwowie Mychajło Hyczka. Jak zapewniał szef największej placówki medycznej we Lwowie, działania będą podjęte pod kierownictwem polskiego kardiologa prof. dr hab. med. Dariusza Dudka.

infoplanet technologia i medycyna hybrydowa sala operacyjna technologia

– Rozpoczynamy działania mające na celu stworzenie pierwszej hybrydowej sali operacyjnej we Lwowie. To zapowiedź nowego rodzaju przeprowadzania zabiegów, dzięki nowoczesnym technikom, znacząco wpływającym na ułatwienie operacji kardiologicznych oraz kardiochirurgicznych – potwierdził prof. Dudek.

Strona polska będzie odpowiadała za zakup sprzętu i szkolenie kadr, natomiast władze lwowskiego szpitala sfinansują remonty, które pozwolą na realizację projektu.

– Po naszej stronie jest przygotowanie powierzchni, wszystkie remonty, a sprzęt będzie kupiony przez polską stronę. Zabiegi będą wykonywane komercyjnie, czyli płatnie. Zapewniamy jednak, że ich cena będzie taka sama jak w Polsce – dodał Hyczka.

Zdaniem ekspertów hybrydowe sale operacyjne pozwalają na ograniczenie inwazyjności zabiegów, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik obrazowania, przydatnych zwłaszcza w czasie zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych.

infoplanet technologia i medycyna hybrydowa sala operacyjna

Do tej pory w Polsce powstały dwie hybrydowe sale operacyjne, które są usytuowane w szpitalu w Prokocimiu, a także w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Na jednej z nich w 2008 roku prof. Dudek wykonał po raz pierwszy zabieg założenia zastawki serca bez otwierania klatki piersiowej (TAVI), dokonują przełomu w dziedzinie kardiochirurgii. Hybrydowa sala operacyjna na Ukrainie ma pomóc powtórzyć i pomnożyć ten sukces.