Dzięki firmie będącej częścią światowej społeczności wolontariuszy wykorzystujących technologię druku 3D, ponad 70 dzieci bez rąk otrzymało darmowe protezy, wydrukowane w drukarce.

Jak wyjaśnia szefowa Fundacji e-Nable Polska Anna Ślusarczyk z firmy działającej w Inkubatorze Bionanoparku w Łodzi – Centrum Druku 3D, proces wytwarzania protezy ręki za pomocą druku 3D nie jest skomplikowany.

infoplanet technologia i medycyna protezy z drukarki 3D wydruk

– Najpierw wykonuje się pomiary. Następnie ustala się z odbiorcą, który z dostępnych modeli ręki wybiera. Używa się wielowarstwowego druku różnymi kolorami. Czas wykonania tego rodzaju protezy ręki wynosi średnio 1–2 dni. Sam montaż zajmuje kilka godzin – tłumaczy Ślusarczyk.

W ten sposób darmowe protezy dłoni i śródręczy wydrukowane za pomocą drukarki 3D trafiły do ponad 70 osób, które urodziły się bez rąk lub straciły ręce w wypadkach. Choć wydrukowane w technologii 3D ręce nie są protezami ortopedycznymi, kształcą u dzieci podstawowe odruchy zginania w stawach, co może przyspieszyć proces późniejszej rehabilitacji.

infoplanet technologia i medycyna protezy z drukarki 3D

– Odbiorcami są najczęściej dzieci, więc bardzo często modele odwzorowują kostiumy różnych superbohaterów. Używa się tu wielowarstwowego druku różnymi kolorami. Maluje, nakłada naklejki. Dziewczynki bardzo często życzą sobie pomalowanych paznokci – dodaje szefowa Fundacji e-Nable Polska.

Centrum Druku 3D udostępnia nie tylko darmowe protezy, ale także projekty plastikowych rąk. Jak wyliczają przedstawiciele firmy, choć za ich produkty nikt nie płaci, koszt wyprodukowania ręki za pomocą technologii druku 3D to około 100 zł.