Jak informuje kierujący pracami badawczo-rozwojowymi Krzysztof Przewoźniak, w sieci dostępna jest już darmowa aplikacja systemu o nazwie AlkyRecovery, która pomaga osobom uzależnionym od alkoholu w walce z nałogiem.

Darmowa aplikacja na smartfona, dostępna na stronie internetowej projektu Helping Hand, to nowoczesne urządzenie diagnostyczne, którego celem jest wsparcie pacjenta w czasie terapii odwykowej i ostrzeganie go przed ryzykiem powrotu do uzależnienia. Projekt powstał w oparciu o pomysł Marcina Brysiaka, który jest uzależniony od alkoholu. Jak przekonuje pomysłodawca, aplikacje mobilne, wideokonferencje, czaty i większy dostęp do informacji czy anonimowość w sieci to coraz ważniejsze narzędzia wsparcia dla osób borykających się nie tylko z problemem nadużywania alkoholu, ale również innych nałogami.

infoplanet technologia i medycyna sztuczna inteligencja a uzaleznienie technologia

– Są dwa tego rodzaju rozwiązania, wykorzystujące sztuczną inteligencję: jedno powstało w USA, a drugie w naszym kraju. Amerykańska aplikacja koncentruje się głównie na wsparciu osób uzależnionych w mediach społecznościowych, polska – pierwsza w Europie – wykorzystuje zaawansowane algorytmy oceniające prawdopodobieństwo złamania abstynencji do wsparcia pacjenta i terapeuty w leczeniu uzależnienia od alkoholu – relacjonuje Brysiak.

Jak wskazują specjaliści, jednym z największych wyzwań dla osób walczących z uzależnieniem jest nawrót nałogu. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że choć każdego roku w Polsce terapię odwykową kończy około 150 tys. osób, aż 50% nie wytrzymuje w abstynencji.

infoplanet technologia i medycyna sztuczna inteligencja a uzaleznienie aplikacja

– W trakcie podejmowania prób abstynencyjnych dochodzi zwykle do co najmniej kilku nawrotów do nałogu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że tylko 1 na 6 alkoholików podejmuje leczenie w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień. Są to więc z reguły osoby głęboko uzależnione. Chcemy, żeby nawrót picia alkoholu można było przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem, sięgającym 80%, najlepiej z jedno- lub dwutygodniowym wyprzedzeniem – tak, aby natychmiast mogło być uruchomione wsparcie terapeutyczne dla osoby uzależnionej i by zapobiec złamaniu abstynencji. To pomoc zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty – podkreśla kierownik zespołu terapeutycznego w projekcie prof. Jan Chodkiewicz.

Aplikacja to część większego projektu, w ramach którego mają zostać opracowane algorytmy, pozwalające przewidzieć nawrót nałogu u poszczególnych grup pacjentów. Obecnie na stronie udostępniono darmową aplikację o nazwie AlkyRecovery, która motywuje, doradza i kontroluje stan samopoczucia użytkowników, umożliwiając dostęp do czata z terapeutami i tzw. dzienniczków uczuć i głodu.