Cukrzyca typu 2 należy to obecnie jeden z najbardziej istotnych czynników ryzyka związanych z chorobami serca. Niestety, 1 na 3 osoby chore nie odczuwa objawów i jest niezdiagnozowanych, przez co nie stosuje odpowiedniego leczenia.

Wykrycie cukrzycy jest możliwe dzięki badaniom przesiewowym, na które składa się jak pomiar poziomu glikowanej hemoglobiny i glukozy w osoczu. Wymaga to jednak świadomości zagrożenia, stawienia się u lekarza i pobrania próbki krwi. Teraz – dzięki odkryciu nowej aplikacji – diagnoza może stać się łatwiejsza.

infoplanet_technologia i medycyna_zdrowie_smartfon_wykryje_cukrzyce aplikacja

Jak przekonują naukowcy z University of California w San Francisco, za pomocą kamery smartfonu można wykryć cukrzycowe zmiany w naczyniach krwionośnych. Metoda ta jest obecnie wykorzystywana do pomiaru parametrów krążeniowych za pomocą smartfonów lub sportowych opasek. Badacze przekonują, że udoskonalona aplikacją może wykryć zmiany zachodzące już we wczesnym stadium cukrzycy.

– Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego (deep learning) i kamery smartfonu możliwe jest wykrycie w naczyniach zmian typowych dla cukrzycy. Wystarczy, że kamera smartfonu obserwuję zmiany parametrów światła latarki odbitego od opuszki palca. Każde uderzenie serca tłoczy krew do drobnych naczyń, co prowadzi do ich rozszerzenia i zwiększa ilość odbitego światła – przekonują badacze.

infoplanet_technologia i medycyna_zdrowie_smartfon_wykryje_cukrzyce

Zarejestrowane parametry łatwo następnie przekształcić w wykres, którego interpretacją może się zająć coraz doskonalsza sztuczna inteligencja telefonu. Zdaniem wynalazców aplikacji, może ona trafić na rynek w ciągu 2 lat.