Airbus niedawno zaprezentował swój projekt najnowszej wersji samolotu transportowego BelugaXL. Teraz firma informuje, że pierwszy z 5 samolotów pomyślnie ukończył swój pierwszy lot testowy. Nowy BelugaXL (Airbus A330-700L) po locie trwającym 4 godziny i 11 minut wylądował na lotnisku Toulouse-Blagnac we Francji. Airbus twierdzi, że BelugaXL przez 10 miesięcy przejdzie łącznie około 600 godzin prób w locie zanim w 2019 roku wejdzie do komercyjnego użytku.

Projekt z pewnością przyciąga uwagę: wyciągnięty stożek nosowy nadaje maszynie kształt kształcie wieloryba z błyszczącymi niebieskimi oczami i uśmiechniętymi ustami. Do takiego skojarzenia nawiązał zresztą sam Airbus po wprowadzeniu projektu, umieszczając na Twitterze obraz nowego odrzutowca transportowego z podpisem: „Cześć, tu wieloryb! Przedstawiamy nową BelugęXL!”.

infoplanet technollogia airbus wieloryb nieba samolot

Projekt uśmiechniętego wieloryba został wybrany 40% głosów z 6 opcji po sondażu przeprowadzonym wśród 20 000 pracowników Airbusa. Jego wygląd bazuje na samolocie A330-200, który stał się znany jako Beluga ze względu na podobieństwo do białego wieloryba arktycznego.

– Potrzeba nowej Belugi wiąże się ze wzrostem produkcji i zwiększeniem pojemności floty. Nowy samolot ma długość 6 metrów i jest o metr szerszy niż poprzednia Beluga. Początkowo nowa i stara Beluga będą wykorzystywane razem, później starsze samoloty zostaną zastąpione nowymi – wyjaśnił szef Airbus Transport International Stephane Gosselin.

infoplanet technollogia airbus wieloryb nieba wnetrze

Dziewiczy lot BelugaXL, który rozpoczął się i zakończył na lotnisku Toulouse-Blagnac 19 lipca, zainicjował kampanię certyfikacyjną. Doprowadzi ona do wprowadzenia w 2019 roku nowej usługi serwisowej, ponieważ nowy model samolotu może przewozić 6 ton bagażu więcej niż obecny.