Jedz mniej tłuszczu i mniej słodyczy, unikaj alergii, kupuj więcej lokalnych i zrównoważonych produktów spożywczych – wszystko dzięki aplikacji w telefonie komórkowym.

Obecnie dziesiątki aplikacji starają się spełnić coraz bardziej wygórowane oczekiwania konsumentów. Utworzony w 2012 roku serwis Open Food Facts jest platformą stanowiącą podstawę dla większości aplikacji „żywieniowych” dostępnych obecnie na rynku. Jedną z nich jest Yuka – program umożliwiający dokładną weryfikację etykiet produktów poprzez skanowanie kodów kreskowych za pomocą smartfona. Pozwala ona wykryć np. dodatki takie jak wzmacniacze albo po prostu sprawdzić, czy dany „eko” produkt ma cokolwiek wspólnego ze zdrową żywnością.

infoplanet wydarzenia technologia aplikacja na zdrowie kod kreskowy

– Problem polega na tym, że jeśli spojrzeć na etykietę, to pokazuje ona, że przykładowa zupa jest wolna od barwników i konserwantów, co jest nieco mylącym przekazem marketingowym, ponieważ danie to nie ma żadnych konserwantów, ale zawiera inne dodatki, w szczególności wzmacniacze smaku. Tutaj jesteśmy oszukiwani. Wierzymy, że produkt jest naturalny, tymczasem często okazuje się to nieprawdą. Nasza baza danych jest platformą, która rozszyfrowuje etykiety produktów, analizuje ich składniki, a następnie „tłumaczy” te dane na konkretne rodzaje alergenów i dodatków – mówi Julie Chapon, współautorka aplikacji.

infoplanet wydarzenia technologia aplikacja na zdrowie kod kreskowy

Nic dziwnego, że Yuka otrzymała już pseudonim „Wikipedii żywności”. Za jej pomocą zidentyfikowano już ponad 370 tys. produktów spożywczych, a aplikacja została przetłumaczona na około 50 języków.

– Yuka pozwala nam działać bardziej praktycznie – dzięki niej wiemy, jakie produkty możemy podawać konkretnym klientom, np. cierpiącym na uczulenie. Przez to marnuje się znacznie mniej żywności – stwierdził francuski restaurator Arnaud Dalibot.

Aplikacja jest na razie bezpłatna. W dłuższej perspektywie mogą pojawić się dodatkowe funkcje dostępne za opłatą, jednak, jak powiedziała Julia Chapon, „rdzeń aplikacji pozostanie darmowy”. Cały projekt został sfinansowany z darowizn i prywatnych funduszy autorów.

kup artykuly platne