• Nowa aplikacja na smartfona pomoże samodzielnie diagnozować anemię

  • Wykorzystuje do tego analizę koloru paznokci osoby na zdjęciu

  • Pomiar nie jest dokładny jak badanie krwi, ale służyć do kontroli i badań przesiewowych

Aplikacja na smartfona może diagnozować anemię, analizując kolor paznokci osoby na zdjęciu. To wazne odkrycie, ponieważ niedokrwistość – niski poziom hemoglobiny lub zbyt mało zdrowych czerwonych krwinek – dotyka ponad 2 mld ludzi na całym świecie. Nieleczona anemia może powodować ciężkie zmęczenie, problemy z sercem i powikłania w ciąży. Teraz jej diagnoza to jednak nie problem!

infoplanet technologia aplikacja odkryje anemie wnioski

Testy na anemię wymagają próbek krwi i wyspecjalizowanego sprzętu, który może być trudno dostępny w społeczeństwach o niskich dochodach, gdzie anemia jest najbardziej rozpowszechniona. Wilbur Lam z Emory University, Atlanta i doszli do wniosku, że prostą alternatywę mogą zaoferować smartfony.

Poprzednie badania wykazały, że stopień bladości w niektórych tkankach ciała, w tym w paznokciach, jest wiarygodnym wskaźnikiem tego, czy ktoś ma anemię. Skóra pod paznokciami nie zawiera pigmentu, więc głównym źródłem koloru jest hemoglobina – barwnik zawierający tlen. Aplikacja pozwala uzyskać pomiar stężenia hemoglobiny fotografując paznokcie. Wykorzystuje metadane ze zdjęciami, aby uwzględnić i uwarunkować oświetlenie otoczenia.

infoplanet technologia aplikacja odkryje anemie badania

– Ponieważ wymaga tylko smartfona, nasza aplikacja umożliwia każdemu w każdej chwili samodzielne badanie anemii. Wystarczy pobrać aplikację. Pomiar opiera się na bazie danych zdjęć paznokci od osób o znanym poziomie hemoglobiny. Chociaż nie jest tak dokładny jak badanie krwi, może być przydatny w badaniach przesiewowych grup o wysokim ryzyku niedokrwistości, takich jak osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. Jednak zanim będzie szeroko stosowany, będzie potrzebował dalszych testów na większej liczbie osób, aby potwierdzić jego dokładność – mówi Lam.

Aplikacja może być jeszcze bardziej dokładna, kiedy personalizuje się ją za pomocą pomiarów na konkretnej osobie. Może to być opcja dla osób, które już zostały zdiagnozowane. Będą mogły w ten sposób bezboleśnie monitorować anemię w domu. Zespół Lama pracuje również nad wykorzystaniem smartfonów do diagnozowania żółtaczki przez ocenę zażółcenia skóry i oczu.

Źródło: Nature Communications, DOI: 10.1038 / s41467-018-07262-2

kup artykuly platne