Jak ostrzegają eksperci, popularna aplikacja pogodowa gromadzi olbrzymie ilości informacji. Dane, w tym adresy e-mail i numery telefonów komórkowych, przesyłano do serwerów w Chinach. Bezpłatna aplikacja „Weather Forecast-World Weather Accurate Radar” miała również uruchamiać płatne usługi bez wyrażenia zgody przez odbiorców. W ten sposób mogło dojść nawet do 10 milionów naruszeń.

infoplanet technologia aplikacja pogodowa a dane osobowe naruszenia

Według firmy zajmującej się bezpieczeństwem i mobilną sprzedażą Upstream Systems, aplikacja pogodowa ma na celu zbieranie informacji, w tym lokalizacji geograficznych użytkowników, adresów e-mail i numerów IMEI (International Mobile Equipment Identity), a więc 15-cyfrowych kodów służących do identyfikacji urządzeń. Oprogramowanie wytwarzane przez korporacje TCL Communication Technology Holdings Ltd. z siedzibą w Shenzhen w Chinach to kolejny produkt firmy po smartfonach Alcatel i BlackBerry. Smartfony te są zresztą dostarczane z preinstalowaną aplikacją pogodową.

Firma Upstream Systems twierdzi, że korporacja TCL próbowała również bez zgody zasubskrybować użytkowników tanich smartfonów Alcatel z Brazylii, Malezji i Nigerii, aby musieli płacić za usługi wirtualne. W lipcu i sierpniu 2018 roku w samej Brazylii doszło do 2,5 mln prób transakcji z urządzeń Alcatela, które zostały zablokowane po tym, jak firma odkryła działalność chińskiej korporacji. Pochodziły one z wersji preinstalowanej i pobranej z Google Play w 128 845 unikalnych aparatach telefonów komórkowych i smartfonów. Jak zdiagnozowała firma Upstream Systems, obecnie aplikacja pogodowa nie próbuje już zasubskrybować użytkowników usług zewnętrznych, jednak nadal zbiera dane.

infoplanet technologia aplikacja pogodowa a dane osobowe facebook

W grudniu Google zawiesiło również 2 inne chińskie aplikacje ze swojego sklepu Google Play po oskarżeniu ich o to, że wykorzystują dane użytkowników w celu dokonywania oszustw reklamowych. W efekcie tych wydarzeń Internet Society of China w ubiegłym tygodniu zwołał panel z krajową administracją informacji i komunikacji, aby przedstawić wyniki analizy w praktykach gromadzenia danych. Jak się okazało, nadmierne informacje o użytkowniku, w tym wiadomości tekstowe, dane z książki adresowej i nagrania, zbiera 18 najpopularniejszych aplikacji w kraju. Co więcej, 9 z nich robi to bez zgody klientów.

Obrońcy prywatności zgłosili też ostatnio obawy, że do podobnych sytuacji dochodzi także poza granicami Chin. Programiści aplikacji na Androida dzielą się danymi z Facebookiem za pośrednictwem należącego do firmy pakietu Software Development Kit (SDK). W ten sposób 61% testowanych aplikacji automatycznie przesłało dane do Facebooka, niezależnie od tego, czy posiadał on konto w serwisie społecznościowym.

kup artykuly platne