Trident Juncture 18 to największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny, które zaangażują około 50 tys. żołnierzy, 10 tys. pojazdów lądowych i ponad 200 statków powietrznych i morskich. W rozpoczętym w Norwegii miesięcznym wydarzeniu wezmą udział również pojazdy samojezdne, które będą manewrować własnymi działaniami wyszukując przedmioty z magazynu przydatne dla personelu wojskowego i drukarki 3D, które wydrukują części zamienne.

Nowoczesna armia NATO

Autonomiczna łódź użyta w ćwiczeniach NATO nazywa się Odin. Została zaprojektowana do holowania urządzenia trałowego i może podróżować przez pole minowe, wysyłając sygnały akustyczne i magnetyczne do wody, aby zdetonować pobliskie miny. Robot może również rozmieścić inne podwodne pojazdy autonomiczne, które będą dokonywać bliższych inspekcji. Dzięki szybkiemu połączeniu radiowemu podczas Trident Juncture Odin będzie monitorowany z odległości 500 kilometrów. Dzięki takiemu systemowi ludzie nie muszą zbliżać się do umieszczonych w wodzie urządzeń wybuchowych.

Ćwiczenia NATO będą również szansą na wykazanie się dla samobieżnego pojazdu lądowego, który został wyposażony w zdalnie sterowaną broń. Po wybraniu punktu docelowego operator może wybrać odpowiednią trasę do samodzielnego prowadzenia. Urządzenie jest załadowane ślepakami, a nie prawdziwą amunicją, dlatego broń pokładowa będzie wykorzystywana jako czujnik wizualny do nadzoru systemu.

infoplanet technologia armia z drukarka 3d NATO

– Myślimy, że możemy go użyć do obrony w Norwegii. Kontrola graniczna to jedna z możliwych scenariuszy na jego wykorzystanie – oceniał Kim Mathiassen z Norweskiego Ośrodka Badań Obronnych.

Potencjał 3D

Nową technologią będą także drukarki 3D, które zostaną wypróbowane w nowym urządzeniu firmy Fieldmade. Ma ono wygląd dużego kontenera wysyłkowego i mieści drukarki 3D, które będą tworzyć części zamienne do pojazdów. Podczas Trident Juncture będą powstawać z tworzyw sztucznych zamiast metalowych, które mogą wytrzymać ograniczone obciążenie. Operatorzy drukarki 3D połączą się również z podobnym systemem wykorzystywanym przez US Marines, aby sprawdzić, jak łatwo zespoły mogą dzielić się projektami.

Ostatnią nowinką będzie system przechowywania i pobierania sprzętu firmy AutoStore zajmującej się magazynowaniem. Posiada ona jednostkę, w której można przechowywać narzędzia lub części zamienne, a wyboru tego, którego potrzebują żołnierze lub inżynierowie, dokonują małe roboty wirujące po powierzchni.

infoplanet technologia armia z drukarka 3d cwiczenia

– Taka technologia jest częścią wysiłków NATO zmierzających do skrócenia długiego ogona personelu wojskowego wspierającego operacje. Jednak warto pamiętać, że łańcuch logistyczny jest jednym z ogniw najbardziej narażonych na ataki cybernetyczne. Automatyzacja może więc pogorszyć sytuację – wyjaśnia Justin Bronk z Royal United Services Institute w Londynie.

Jednak jak twierdzi Michael Blades, analityk w firmie zajmującej się badaniem rynku Frost & Sullivan, siły zbrojne raczej napędzają rozwój niezależnej technologii niż sektora komercyjnego. Jak przekonuje, „ta technologia pchnie rozwój do przodu, ponieważ najwyższy koszt w wojsku to personel”.

kup artykuly platne