Choć ludzie są w końcu gotowi na przeniesienie cywilizacji na Marsa, nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Potrzebują pomocy zaufanych specjalistów z encyklopedyczną wiedzą, opanowaniem i ekstremalnymi cechami wytrzymałościowymi, takich jak Justin.

infogmina technologia bot ktory skolonizuje marsa

Marsjańskie siedlisko

Zbudowane przez niemiecką agencję kosmiczną DLR humanoidalne boty Justin są przygotowywane do budowy pierwszego marsjańskiego siedliska dla ludzi. By mogły z powodzeniem spełnić te funkcję, inżynierowie udoskonalali ich zdolności fizyczne przez dekadę. W efekcie mogą obsługiwać narzędzia, strzelać i przesyłać zdjęcia, a także łapać latające obiekty i nawigować przeszkody. Teraz, dzięki nowym ulepszeniom AI, Justin może myśleć sam.

infogmina technologia bot ktory skolonizuje marsa justin

W przeciwieństwie do większości robotów, które muszą być zaprogramowane wcześniej, by mogły wykonywać dokładne instrukcje dla niemal każdego ruchu, Justin może samodzielnie wykonywać złożone zadania – nawet te nieprzewidziane prze programistów. System służący do rozpoznawania obiektów i połączenie z komputerem pozwalają Justinowi badać otoczenie i podejmować takie zadania, jak czyszczenie i konserwacja maszyn, kontrola sprzętu i przewożenie przedmiotów. W niedawnym teście w monachijskim laboratorium, Justin naprawił wadliwy panel słoneczny wyreżyserowany za pomocą tabletu przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu kilku minut.

Mały krok dla Justina – wielki dla ludzkości

Bot został po raz pierwszy zaprezentowany na targach w 2006 roku. Jego wysokość to 1,75 m, a waga – 199,5 kg. Siła udźwigu w każdym ramieniu sięga 14 kg, a jednym z najbardziej niespodziewanych talentów maszyny jest robienie herbaty i kawy.

infogmina technologia bot ktory skolonizuje marsa sprzatanie

Oczy to kamery Hi-Def i czujniki umieszczone w głowicy, które generują trójwymiarowy obraz otoczenia Justina. Interfejs danych w stylu R2D2 oznacza zaś, że bot może zsynchronizować się z komputerami i stacjami gromadzenia danych. Dzięki temu będzie mógł naładować własną baterię poprzez podłączenie się do zasilacza słonecznego.

infogmina technologia bot ktory skolonizuje marsa humanoid

Osiem połączonych palców pozwala botowi zręcznie obsługiwać narzędzia, a protokoły Justina są przechowywane na pokładzie, dzięki czemu może on wykonywać zadania i zapisywać dane nawet w przypadku awarii łączy komunikacyjnych. Całości dopełniają koła, które przeszły próby nawet na szczycie aktywnego wulkanu.