Kupując żywność, chcemy jak najdłużej ją chronić i zachować świeżą. Dlatego zawsze jesteśmy skłonni do tego, by umieścić ją w lodówce. Istnieją jednak pewne produkty, które nie powinny się tam znaleźć właśnie dlatego, abyś mógł jak najdłużej cieszyć się ich jakością. Poniżej lista takich produktów – niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

Banany

Lepiej zachowują składniki odżywcze poza lodówką, dlatego nigdy nie powinny być tam umieszczane. Według Canadian Product Marketing Association, banany najlepiej trzymać w ciepłym miejscu. Zimne temperatury spowalniają proces ich dojrzewania, zaś wilgoć i ciemności w lodówkach – ułatwiają gnicie.

infogmina technologia co do lodowki banany

Ziemniaki

Hodowcy ziemniaków zgadzają się co do tego, że powinny być umieszczone w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Ze względu na niskie temperatury w lodówce skrobia może szybciej zamieniać się w cukier. Zaleca się również wyjmowanie ziemniaków z plastikowych lub papierowych torebek, w których przynosimy je ze sklepu, i włożyć do tekturowego, przewiewnego pudełka.

Cebula

Umieszczenie cebuli w lodówce spowoduje, że będzie pleśniała i miękła. Nieobraną należy wyjąć z plastikowych toreb i – aby zapewnić jej maksymalną trwałość – położyć w miejscu ekspozycji na powietrze. Jeśli jednak obrałeś cebulę, powinieneś trzymać ją w lodówce, w zamkniętym pojemniku.

Awokado

Jeśli kupiłeś niedojrzałe awokado, nie powinieneś umieszczać go w lodówce, ponieważ chłód powstrzymuje proces dojrzewania. Możesz włożyć je tam tylko wówczas, gdy jest dojrzałe, a ty nie zamierzasz spożyć go od razu.

infogmina technologia co do lodowki awokado

Czosnek

Możesz wierzyć lub nie, ale umieszczenie czosnku w lodówce spowoduje jego kiełkowanie. Może przez to stać się spleśniały i gumowaty.

Chleb

Nic nie wysusza chleba szybciej niż lodówka. Jeśli umieścisz w niej kanapki, chłód sprawi, że chleb będzie twardy i nie do pogryzienia.

Kawa

Zarówno kawa mielona, jak i ziarnista, wymagają zimnych, suchych i ciemnych miejsc, aby zachować smak i świeżość, dlatego lodówka nie jest dla nich odpowiednia. Zdecydowanie lepszy będzie hermetyczny pojemnik. Jeśli natomiast masz duże ilości kawy, której nie zużyjesz od razu, możesz zamrozić ją pakując w hermetyczną torbę. W ten sposób przechowasz ją nawet przez miesiąc.

infogmina technologia co do lodowki kawa

Pomidory

Wszyscy lubimy pomidory za ich smak. Umieszczenie w lodówce spowoduje, że go stracą. Dodatkowo zimne powietrze zatrzyma proces dojrzewania, a to właśnie on dodaje pomidorom smak i aromat. Niska temperatura zmieni również teksturę pomidorów i rozłoży membrany w ścianach warzyw.

Miód

Miód to naturalnie konserwowana żywność. Przechowując go w szczelnie zamkniętym pojemniku, zapewnisz sobie jakość prawie na zawsze, dlatego wkładanie go do lodówki nie ma sensu. Jak na ironię, umieszczenie miodu w lodówce przyspieszy proces krystalizacji cukru, którego rezultatem jest powstanie nieprzyjemnej, ciastowatej formy uniemożliwiającej rozsmarowanie.

Arbuz

Jeśli nie napocząłeś arbuza, nie ma potrzeby umieszczania go w lodówce. Badania wykazały, że przechowywanie owoców w temperaturze pokojowej pozwoli utrzymać w nich poziom przeciwutleniaczy na niezmienionym poziomie. Arbuzy przetrzymywane w chłodzie straciły część swojej zawartości beta-karotenu. Należy jednak pamiętać, że badania dotyczyły całego owocu. Plastry można umieścić w lodówce, ale powinno się je przykryć.

infogmina technologia co do lodowki arbuz

Dynia

Dynie należy umieścić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Lokalizacja musi być również ciemna, chłodna i sucha. Piwnice to idealne miejsca, lodówka – to przesada.

Oliwa z oliwek

Przechowywanie oliwy z oliwek w lodówce spowoduje jej rozwarstwienie. Postaw ją lepiej w ciemnym, chłodnym miejscu. W przeciwnym razie ryzykujesz przekształcenie oliwy z oliwek w postać podobną do masła.

Bazylia

Bazylia włożona do lodówki wchłonie zapach innych pokarmów. Lepiej w przechowywaniu traktować ją podobnie jak kwiaty – aby uzyskać najlepsze rezultaty, ustawić poza lodówką, w szklance słodkiej wody.

infogmina technologia co do lodowki bazylia

Owoce egzotyczne

Podobnie jak w przypadku pomidorów, morele, kiwi, brzoskwinie, śliwki i mango włożone do lodówki nie będą mogły dojrzewać. Chłód spowoduje, że stracą swoje składniki odżywcze, a niskie temperatury – uszkodzą komórki delikatnych owoców.

Masło orzechowe

Umieszczenie masła orzechowego w lodówce spowoduje, że będzie ono twarde i suche. Dlatego najlepiej trzymać je w suchym i chłodnym miejscu – na przykład w szafce.

Jajka

Od dłuższego czasu trwa debata nad miejscem przechowywania jajek. Jedni twierdzą, że powinna to być lodówka, inni się temu sprzeciwiają. Jedno z badań sugeruje, że w temperaturze pokojowej jajka zachowują swój naturalny smak, dlatego powinniśmy je trzymać poza lodówką. Ci, którzy boją się rozwoju bakterii Salmonelli na skorupkach, powinni umieścić je w lodówce.

infogmina technologia co do lodowki jajka

Sałatki na bazie octu lub oleju

W przeciwieństwie do sałatek na bazie majonezu, które powinny być trzymane w lodówce, w przypadku tych na bazie octu lub oleju – nie ma takiej konieczności. Chłodzenie powoduje, że nieładnie pachną, a olej i ocet dostatecznie zabezpieczają przed zepsuciem, nawet w temperaturze pokojowej.

Keczup

Keczup ma dostatecznie dużo konserwantów. Nie ma potrzeby wstawiać go do lodówki.

Pomarańcze

Chłód zatrzymuje proces dojrzewania, dodatkowo niszczy skórkę i powoduje matowienie. Trzymaj pomarańcze poza lodówką.

infogmina technologia co do lodowki pomarancze

Ogórek

Niska temperatura przyśpiesza rozkład skórki ogórka, warto więc położyć go w suchym, przewiewnym miejscu.

Czekolada

Jedynie czekolada podatna na rozpuszczenie może być przechowywana w lodówce. Wszystkie inne odmiany nie lubią chłodu, a dodatkowo lodówka zmieni ich smak.

Jabłka

Jeśli planujesz zjeść jabłka w ciągu od 1 do 2 tygodni, nie ma potrzeby przechowywania ich w lodówce. W temperaturze pokojowej enzymy w tych owocach są bardziej aktywne. Pamiętaj również, że jabłka wydzielają gaz, dlatego jeśli umieścisz je przy innych owocach, dojrzeją szybciej.

infogmina technologia co do lodowki jablko

Salami

Nie ma potrzeby trzymania salami w lodówce, choćby dlatego, że jest to wyrób, który powinien oddychać, a w lodówce jest to niemożliwe. Dlatego jeśli na opakowaniu nie ma wyraźnej informacji „przechowuj w lodówce” – nie rób tego.

Jogurt

Jogurt to coś, co ludzie chcą automatycznie schłodzić. Jednym z powodów takiego podejścia jest fakt, że większość z nas postrzega go w ten sam sposób, co mleko lub produkty mleczne, obawiając się bakterii. Różnica między tymi produktami polega jednak na tym, że jogurt jest wytwarzany z bakteriami. Co więcej, cukier mleczny znajdujący się w tym produkcie przekształca kwas mlekowy w biliony zdrowych bakterii. Dlatego dopóki jogurt nie jest otwarty, nie ma potrzeby umieszczania go w lodówce. Nie ma jednak przeciwwskazań, by go tam umieścić.

kup artykuly platne