Istnieje szczególny dźwięk, który wydaje królowa pszczół, kiedy wzywa oddziały do utworzenia roju i wyruszenia w nieznane. Ten dźwięk jest złowieszczy dla pszczelarzy, ponieważ wskazuje stratę znacznej części pszczół z ula i mocne uderzenie w biznes. Jak się okazuje, sposobem na kontrolę pszczół może okazać się cyfryzacja. Farmer Amaete Umanah uważa, że to rozwiązanie tego problemu i sprostanie wielu innym wyzwaniom związanym z pszczelarstwem.

Sztuczna inteligencja w ulu

Nigeryjsko-amerykański przedsiębiorca Umanah opracował skomplikowany system monitorowania, oparty na urządzeniu monitorującym Buzzbox i aplikacji dostarczanych przez amerykańską firmę OS Beehives. Jak twierdzi, oprogramowanie może zrewolucjonizować przemysł pszczelarski, dostarczając szczegółowych danych o pszczołach. System Honeyflow Africa składa się z czujników dostarczających informacje do aplikacji na smartfonie, która pozwala pszczelarzom na zdalne monitorowanie ula.

Urządzenie zainstalowane wewnątrz ula monitoruje temperaturę i wilgotność, aby zapewnić pszczołom optymalne warunki. System przechwytuje również dźwięk, który jest analizowany za pomocą oprogramowania sztucznej inteligencji, w celu wykrycia wzorców zachowań kolonii pszczół, takich jak przygotowania do odejścia.

– Proponujemy cyfryzację monitorowania pszczół. Dzięki nowoczesnej technologii możemy pomóc lokalnym gospodarkom i złagodzić ubóstwo. Kiedy rozmawiamy z pszczelarzami, mówią, że jednym z ich największych problemów jest to, że pszczoły opuszczają ul nie wiadomo dlaczego. Pszczoły mogą odejść z różnych powodów, takich jak brak przestrzeni lub wody czy zbyt duży poziom hałasu. System wczesnego ostrzegania pozwala pszczelarzom podejmować środki zapobiegawcze. Pomagając w zatrzymaniu populacji pszczół, technologia powinna zapewniać prawie 100% wydajności pod względem produkcji miodu – wyjaśnia Umanah.

Pszczoły, technologia i budowanie przemysłu

Jak zapewnia twórca systemu, Honeyflow Africa to rozwiązanie dla komercyjnych rolników ze środkami do inwestowania w nowe technologie i osób, które chcą uruchomić lub rozszerzyć działalność w branży pszczelarskiej. Dlatego firma ma nadzieję na partnerstwo z rządem Nigerii, który wykazało plany rozwoju branży pszczelarskiej współorganizując w 2018 roku międzynarodową konferencję pszczelarzy ApiExpo Africa 2018.

– System jest na tyle prosty, że mniej zaawansowani technicznie pszczelarze mogą sobie z nim poradzić. Dodatkowo dzięki szkoleniom każdy może z niego korzystać. Co więcej, problem nieelastycznej elektryczności na obszarach wiejskich rozwiązuje technologia wykorzystująca energię słoneczną – przekonuje Umanah.

W wyniku wycieku raportu z Ministerstwa stwierdzono, że zaledwie 10% z 400 tys. ton spożywanego rocznie miodu jest produkowane w kraju, a na import wydawane jest każdego roku 2 mld dolarów. Z tego względu eksperci upatrują w nigeryjskim miodzie szansy na przemysł rozwojowy.

– Przemysł pszczelarski może wygenerować do 10 mld dolarów w handlu krajowym i międzynarodowym. Importujemy dużo miodu z powodu braku pszczelarzy w kraju. Warto stworzyć plan, który pozwoli rozwijać ule na miejscu – szacuje dr David Musa, szef projektu USAID Bee Keeping Pollination w Nigerii.

Ule szansą na rozwój

Pszczelarstwo zajmuje ważne miejsce w działaniach na rzecz ograniczania ubóstwa podejmowanych przez grupy pomocy działające w Nigerii. Hodowla pszczół jest do tego idealnym narzędziem, ponieważ jest otwarta dla wszystkich i może przynieść znaczące korzyści.

infoplanet technologia cyfryzacja i pszczoly ule szansa na rozwoj

– Oprócz czasu i wiedzy, pszczelarstwo nie wymaga żadnego wkładu. Dlatego hodowla pszczół staje się atrakcyjna dla całego społeczeństwa, w tym grup w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Posiadanie ula zmienia perspektywy ludzi, pozwalając im edukować swoje dzieci, płacić za leki lub zmieniać role w społecznościach – ocenia Adebisi New, kierownik projektu Bees Abroad w Nigerii, zajmującego się rozwojem pszczelarstwa.

Pszczelarstwo pozwala również uzyskiwać dodatkowe dochody poza miodem dzięki produktom takim jak świece woskowe czy umiejętnościom, jak choćby stolarstwo. Dlatego – zdaniem specjalistów –dzięki rozwiązaniom technologicznych rząd powinien rozwijać pszczelarstwo i dążyć do dwupasmowego podejścia w rozwoju branży.

Jak ocenia New, jeśli rząd zainwestuje 30–50% środków wymaganych na inwestycje małych gospodarstw pszczelarzy, które angażują ludzi bez żadnej roli społecznej, uzyska sztab zdeterminowanych i przeszkolonych ludzi, którzy mogą wnieść znaczący wkład w rozwój nie tylko pszczelarstwa, ale i całej gospodarki kraju.

Źródło: CNN

kup artykuly platne