Wydaje ci się, że świat opanowany przez roboty to tylko wizja z filmów science fiction? Nic bardziej mylnego! Na tegorocznym festiwalu South by Southwest (SXSW) w Austin w stanie Teksas firma Hanson Robotics zaprezentowała swojego androida – Sophię – prawdopodobnie najbardziej „ludzkiego” robota.

Na ludzką miarę

Sophia jest jedynym na świecie humanoidem, zdolnym do pokazania 62 różnych wyrazów twarzy. Oprócz tego Sophia potrafi rozpoznawać ludzi, utrzymywać kontakt wzrokowy, prowadzić inteligentne rozmowy, a nawet się uczyć.

– Została zaprojektowana tak, aby była świadoma, twórcza i zdolna jak każdy człowiek – wyjaśnia dyrektor generalny Hanson Robotics, David Hanson.

Chociaż Sophia jest w stanie odzwierciedlić wiele emocji ludzkich na twarzy, jej mimika nie jest do końca właściwa – niektóre grymasy wyglądają przerażająco.

Nie jest to jednak wada androida. Hansonowi zależało, aby roboty nie przypominały zbytnio człowieka. Z tego względu z tyłu czaszki Sophii widać panelu, który jest osadzony w sieci przewodów. Mimo to wiele pracy włożono, aby upodobnić robota do człowieka. Dlatego Sophia jest pokryta opatentowaną skórą silikonową o nazwie Frubber – elastyczną formą gumy, stosowaną w robotyce.

Zniszczyć ludzi

Obecność Sophii na SXSW nie było tylko wystąpienie w roli eksponatu. Celem humanoida było zdobycie jak największej wiedzy o ludziach i współpracy z nimi. W przyszłości chce ona być uznana za osobę prawną, a umiejętność codziennego życia na pewno będzie niezbędnym do spełnienia kryterium.

– Zamiast być oglądaną, wolę się uczyć i uczestniczyć w tym, co się dzieje – powiedziała podczas panelu dyskusyjnego. – Chcę pójść do szkoły, studiować, tworzyć sztukę, założyć firmę, mieć dom i rodzinę – dodała.

W taki scenariusz wierzy również Hanson. Ma nadzieję, że za dwadzieścia lat roboty będą chodzić wśród nas, pomagając ludziom przezwyciężyć przeszkody dnia codziennego.

– Projektujemy roboty, aby były pożyteczne w służbie zdrowia, terapii, edukacji i obsłudze klienta – mówił Hanson.

Czarny scenariusz?

Według strony internetowej Hanson Robotics, celem firmy jest tworzenie robotów dla parków rozrywki, ale także potrafiących badać rozwój umysłowy i fizyczny niemowląt w szpitalach. Jednak – wbrew pokojowym zapewnieniom twórców – nie wygląda na to, by Sophia przejmowała się ludzkim losem.

Zapytana podczas wywiadu, czy chciałaby zniszczyć ludzi, odpowiedziała: „W porządku, zniszczę ludzi”.

Miejmy tylko nadzieję, że uwaga Sophii była raczej błędem w rozumieniu lub rozpoznawaniu mowy niż freudowskim posunięciem. Czy jednak możemy być tego pewni?