Urządzenie, które rozpoznaje, jakie słowa ludzie słyszą i odtwarza je głosem robota, może być kolejnym krokiem do czytania w umysłach ludzi, którzy nie potrafią mówić. Technika zastosowana w urządzeniu już wcześniej wykorzystywała tymczasowe elektrody umieszczone w mózgu do monitorowania ludzi przed operacją. Teraz celem jest wykonanie implantu stałego.

infoplanet technologia czytanie w myslach mozliwe odkrycie

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu zamiast odkodowywać tylko proste słowa, będzie możliwe zrozumienie mowy. Jak przekonują badacze, to szansa dla tych, którzy rozumieją mowę, ale nie potrafią się komunikować werbalnie. Jeśli eksperyment się powiedzie, odkrycie może pomóc ludziom sparaliżowanym po udarze lub chorującym na zaburzenia ruchowe. W tej chwili takie osoby mogą generować mowę komputerowo, za pomocą zestawu słuchawkowego, który umieszcza elektrody na zewnętrznej stronie ich głowy i wykrywa proste aktywności mózgu. W efekcie pozwala użytkownikom wybierać litery na ekranie przed nimi, ale komunikacja w ten sposób przebiega powoli.

– Mowa jest znacznie szybsza niż pismo. Chcemy pozwolić ludziom znów porozmawiać z ich rodzinami – wyjaśnia uczestnicząca w projekcie Nima Mesgarani z Zuckerman Institute na Columbia University w Nowym Jorku.

Zespół Mesgaraniego próbuje użyć elektrod, które łączą się bezpośrednio z mózgiem. Jest to potencjalnie ryzykowne, więc badania przeprowadzano na 5 osobach chorujących na padaczkę i wymagających operacji, które często mają tymczasowo umieszczone na powierzchni mózgu elektrody, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą ich napady.

Ochotników poproszono, by przez kilka dni, słuchali nagrań zdań. Ich aktywność mózgu została wykorzystana podczas szkolenia sztucznej inteligencji do rozpoznawania mowy. Następnie pacjenci usłyszeli 40 numerów, stworzonych z cyfr od 0 do 9. Sztuczna inteligencja próbowała rozszyfrować to, co usłyszeli i odtworzyć słowa. Sukces był oceniany przez oddzielną grupę zdrowych ochotników. Odgadli oni poprawnie mowę oprogramowania w ¾ czasu.

Inne grupy badaczy opracowują sposoby czytania w ludzkich umysłach, gdy znajdują się wewnątrz skanera mózgu fMRI. Do tej pory mogły dekodować proste oglądane pojęcia, takie jak obiekty lub gwiazdy, ale byłoby to niepraktyczne narzędzie komunikacji, ponieważ sprzęt zajmował całe pomieszczenie.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne