Po chaosie na lotnisku Gatwick, nowi właściciele dronów są ostrzegani o niebezpieczeństwach związanych z lataniem tymi urządzeniami. Organy policji i lotnictwa zachęcają do zapoznania się ze ścisłymi zasadami dotyczącymi zdalnie sterowanych gadżetów przed ich zabraniem na pierwszy lot po wyjęciu z opakowania prezentowego.

infoplanet  technologia dron droga zabawka prawo

W czasie 3 dni w zeszłym tygodniu około 1000 lotów zostało odwołanych lub przekierowanych po zauważeniu dronów na obrzeżach lotniska Gatwick w Londynie. Kryzys na drugim co do wielkości lotnisku w Wielkiej Brytanii zrujnował przedświąteczne plany podróży dziesiątek tysięcy ludzi. Tym, którzy zostali schwytani na lotnisku grozi grzywna w wysokości 2 500 funtów i pozbawienia wolności do 5 lat.

Jednak, jak wynika, z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) uzyskanych przez Stowarzyszenie Prasowe, to niejedyny przypadek z dronem w roli głównej. W ubiegłym roku do 4 grudnia włącznie doszło do 120 zgłoszonych pomyłek między dronami i samolotami. To o 29% więcej w stosunku do łącznej liczby w całym 2017 roku – 93. Dane sygnalizują również niepokojąca tendencje wzrostową. W 2014 roku odnotowano zaledwie 6 tego typu incydentów.

– Zanim ktokolwiek skorzysta z drona, ważne jest, aby uświadomił sobie swoje obowiązki i zasady korzystania z niego. To pozwoli upewnić się, że te urządzenia działają w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Ostrzeżenia należy wziąć poważnie. Złamanie którekolwiek z zakazów i nieodpowiedzialne działanie może skutkować zarzutami karnymi – ostrzega zastępca komendanta generalnego policji Serena Kennedy.

infoplanet  technologia dron droga zabawka ostrzezenie

Latem rząd przeprowadził konsultacje w sprawie szeregu środków mających na celu zwalczanie nadużyć użytkowników dronów, w tym udzielanie policji uprawnień do wydawania na miejscu mandatów w wysokości do 300 funtów za nieodpowiedzialne wykorzystywanie urządzeń. Departament Transportu rozważa również zastosowanie nowych technologii w celu ochrony publicznych wydarzeń, krytycznej infrastruktury krajowej i więzień przed zakłóceniami powodowanymi przez drony. Jak zapewniają funkcjonariusze policji, w celu zbadania zgłoszeń o nadużywaniu dronów i wymierzenia odpowiedniej kary wykorzystane zostaną wszystkie dostępne uprawnienia.

Nowe prawo dotyczące dronów, które weszło w życie w lipcu, ogranicza loty powyżej 121 m oraz odbywane w odległości 1 km od granic lotniska. Kodeks postępowania CAA dla dronów, zwany Drone Code, stanowi również zakaz latania w odległości mniejszej niż 42 m od osób lub mienia, 152 m od tłumów i terenów zabudowanych i nad tymi miejscami na żadnej wysokości. Ponadto do 30 listopada przyszłego roku właściciele dronów o wadze co najmniej 250 g będą musieli zarejestrować się w CAA i przystąpić do testu bezpieczeństwa online.

kup artykuly platne