W Holandii powstaną pierwsze na świecie domy z drukarek 3D, nadające się do zamieszkania. Jak twierdzą deweloperzy, projekt obniży koszty, ograniczy szkody dla środowiska i rozwiąże problem niedoboru murarzy.

Dom 3D

Holenderskie miasto Eindhoven ma być pierwszym miejscem na świecie, w którym zostaną zbudowane domy mieszkalne, wykonane przez drukarkę 3D. Budowany przez holenderską firmę Van Wijnena projekt Milestone to innowacja, która – według jej zwolenników – zrewolucjonizuje przemysł budowlany. Zaledwie tydzień po udostępnieniu zdjęć najmniejszy z pierwszych pięciu domów, które na rynku nieruchomości pojawią się w przyszłym roku, cieszy się zainteresowaniem 20 rodzin.


– Metoda wydruku domów 3D obniży koszty i ograniczy szkody dla środowiska dzięki mniejszej ilości cementu. Nie potrzebujemy dziś form do budowy domów wykonanych z cementu, więc nigdy nie użyjemy więcej cementu niż to konieczne – mówi Rudy van Gurp, menedżer w firmie pracującej nad projektem we współpracy z Eindhoven University of Technology.

Używana do wydruku domów drukarka 3D to w zasadzie ogromne, zrobotyzowane ramię z dyszą, która wytryskuje cement o specjalnej fakturze, przypominającej teksturą bitą śmietanę. jest on „nadrukowywany” zgodnie z projektem architekta, warstwa po warstwie, w efekcie czego powstaje ściana o zwiększonej wytrzymałości.

Ekologicznie i stylowo

Styl pierwszych domów budowanych przez Van Wijnena projektanci opisali jako „bloki w zielonym krajobrazie”. W pierwszych domach w wyniku drukowania 3D powstaną jednak wyłącznie zewnętrzne i wewnętrzne ściany domów. Jednak – jak maja nadzieję projektanci – już niedługo wydrukowane mają być również rury drenażowe i inne niezbędne instalacje, co jeszcze bardziej obniży koszty.

Druk 3d otwiera dodatkowo możliwość umieszczenia czujników bezprzewodowych bezpośrednio w ścianach nieruchomości, włączając w to oświetlenie, ogrzewanie i zabezpieczenia, aby dom był w pełni inteligentny. Pozwoli to na budowanie budynków o prawie dowolnym kształcie, co będzie kolejną zaletą w porównaniu do tradycyjnego betonu o sztywnej formie.

infoplanet technologia drukarka 3d wydrukuje ci dom projekt

Jak przekonuje Van Gurp – piękno druku 3D polega na tym, że ludzie z czasem będą w stanie budować domy dopasowane w pełni do własnych upodobań. Dzieki temu użycie w budownictwie drukarek 3D może stać się głównym nurtem na rynku nieruchomości w ciągu najbliższych pięciu lat.