Wielu z nas inwestuje w zestawy kina domowego i drogie nagłośnienia, aby zapewnić sobie w domu jakość dźwięku zbliżoną do tej występującej w warunkach kinowych. Niestety, bardzo często, mimo poniesienia sporych kosztów, efekty nie spełniają naszych oczekiwań. Co zrobić, aby dźwięk w naszym kinie domowym brzmiał doskonale? Oto kilka zasad, aby osiągnąć wymarzoną jakość dźwięku.

Krok 1: Zrozum dźwięk

Większość pracy nad wyważaniem nowego systemu polega na zrozumieniu, jak zachowuje się dźwięk w przestrzeni, którą ma zapełnić. Idealny byłby kwadratowy pokój z minimalnymi przeszkodami między głośnikiem a słuchaczem, ale większość urządzeń jest wystarczająco elastyczna, aby zapewnić dobrą jakość dźwięku w wielu różnych ustawieniach.

Pamiętaj, że potrzebujesz wystarczająco dużo przestrzeni, aby głośniki mogły tworzyć indywidualne pola audio dla dźwięku – by nie wydawał się on słaby lub nie stwarzał wrażenia echa. Niektóre systemy dźwięku przestrzennego wysokiej klasy zawierają własne generatory lub optymalizatory CD i mogą obliczyć prawidłowe odległości głośników.

Krok 2: Wyrównaj front

Siła napędową systemu audio są przednie głośniki – prawy i lewy. Z tego względu to one stanowią najlepszy punkt wyjścia do dokonywania ustawień, aby dźwięk brzmiał idealnie.

Ogólnie rzecz ujmując, przednie głośniki powinny być w odpowiedniej odległości od siebie, tak, abyś mógł odróżnić dźwięki z prawego i lewego głośnika.

Krok 3: Czarny koń – głośnik centralny

Równie ważnym elementem systemu jest właściwe umieszczenie centralnego głośnika. Pamiętaj, aby ustawić go z uwzględnieniem lokalizacji głośników przednich.

Czasem trzeba poeksperymentować i spróbować kilka ustawień, by dociec, w jakim położeniu będzie on współgrał najlepiej.

Krok 4: Głośniki przestrzenne

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są to głośniki, które mają zagłuszyć wszystko. Ich przeznaczeniem jest raczej wydobycie dźwięku przestrzennego i stworzenie złudzenia „zanurzenia się” w filmie, zwłaszcza w jego kluczowych momentach. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w program do testów kina domowego na DVD, dzięki któremu można sprawdzić prowadzenie dźwięku przez głośniki.

Jeżeli nie jesteś pewien, jak sobie poradzisz, skorzystaj z wbudowanego w system oprogramowania do korekty ustawień. Bez trudu porównasz, co sugeruje oprogramowanie a jakie rozstawienie wolą twoje uszy.

Krok 5: Głośnik superniskotonowy

Najlepszym miejscem dla subwooferów jest rozmieszczenie ich w narożnikach pomieszczenia, aby przenosiły dźwięk przez pokój. Często jednak nie jest to możliwe ze względu na rozmieszczenie mebli, dywanów, a nawet budowę ścian.

Wówczas spróbuj umieścić głośnik superniskotonowy w pobliżu miejsc siedzących – nieopodal sofy lub pomiędzy fotelami. Wrażenia i idealna jakość basów gwarantowane.