Urządzenie, które nazywa się „nieograniczoną gumą elektryczną”, wykorzystuje efekt piezoelektryczny – zjawisko, w którym niektóre materiały po ich naciśnięciu wytwarzają ładunek elektryczny. Podczas żucia gumy wytwarza się niewielki prąd, który powoduje, że doświadczamy wielu różnych smaków.

infoplanet technologia elektryczna guma do zucia lizak

Na początku bieżącego roku gumy próbowało 80 osób w Japonii. Prawie wszyscy zgłaszali, że czują słone lub gorzkie smaki. Jednak nadzieją są kolejne badania, które wykazały, że przez zmianę wzoru i siły ładunku elektrycznego możliwe jest indukowanie wszystkich 5 podstawowych smaków wychwytywanych przez nasze usta.

Guma składa się z piezoelektrycznego elementu i elektrod owiniętych cienką folią z tworzywa sztucznego. Ma kilka centymetrów szerokości – jak standardowa guma. W przeciwieństwie do prawdziwej gumy, wersja elektryczna będzie jednak stymulować kubki smakowe tak długo, jak będzie żuta.

infoplanet technologia elektryczna guma do zucia odkrycie

Urządzenie stworzyli Naoshi Ooba i jego współpracownicy z Uniwersytetu Meiji w Japonii. Zademonstrowali je podczas Sympozjum ACM na temat oprogramowania i technologii interfejsu użytkownika w Berlinie.

Elektryczna guma do żucia to najnowszy z serii gadżetów związanych ze smakiem opracowany przez naukowców. Wcześniej powstał już cyfrowy lizak, który wyzwala różne smaki, oraz wirtualna lemoniada wykorzystująca elektrody, aby skłonić użytkownika do myślenia, że zwykła woda jest napojem o smaku owocowym. Jednak dopiero Ooba i jego zespół planują dodać inne smaki do gumy elektrycznej i ostatecznie stworzyć produkt dostępny do sprzedaży.

kup artykuly platne