Symulacja ataku, która odbyła się w zeszłym tygodniu, przetestowała pakiet zaawansowanych narzędzi do diagnozowania, leczenia i zapobiegania incydentom chemicznym i biologicznym w Unii Europejskiej. W terminalu lotniska znalazło się kilka osób, które wykazywały oznaki zatrucia. Pojawiły się osoby w skafandrach, które musiały pilnie ustalić, jaki środek chemiczny został rozpylony i w jaki sposób zapobiec dalszym zakażeniom.

infoplanet technologia europa i zagrozenie chemiczne cwiczenia

Test zestawu nowych narzędzi do reagowania na zagrożenie chemiczne, biologiczne, radioaktywne i nuklearne (CBRN) został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu w pobliżu Aten w Grecji. Po ataku Novichoka w Salisbury w Wielkiej Brytanii w tym roku eksperci zgromadzili się w Akademii Sił Powietrznych Grecji w Tatoi, aby przetestować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii diagnostyki i śledzenia takich zdarzeń. Próba terenowa jest częścią projektu TOXI-Triage Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy przetestowanych zostało tak wiele niesprawdzonych dotąd technologii w symulowanym wydarzeniu. Narzędzia obejmowały miniaturowe analizatory chemiczne i urządzenia śledzące media społecznościowe.

Scenariusz był symulacją ataku gazem sarin, który zabił 12 osób podczas ataku terrorystycznego w Tokio w Japonii w 1995 roku. Ofiary – grane przez 50 greckich kadetów lotnictwa wojskowego – odczuwały liczne objawy, w tym utratę widzenia, niezdolność do chodzenia i konwulsje. W tych okolicznościach specjalistyczna grecka jednostka wojskowa za pomocą testowanych narzędzi próbowała opanować zagrożenie chemiczne. Używano chociażby spektrometra ruchliwości jonów, który jonizuje chemikalia i ocenia, jak szybko poruszają się w polu elektrycznym, umożliwiając identyfikację substancji.

infoplanet technologia europa i zagrozenie chemiczne efekty

Ponadto symulacja ataku pozwoliła na przeanalizował oddechu 2 najciężej dotkniętych ofiar. Użyto w tym celu urządzenia, które potrafi w 40 sekund wykryć metabolity, które produkują nasze ciała, jeśli spożywamy pewne substancje, w tym sarin, a następnie automatycznie aktualizuje elektroniczny znacznik na nadgarstku badanej osoby. Ponadto w celu zapewnienia skuteczności pryszniców odkażających zostały użyte wykrywacze chemiczne i drony, które wykorzystały spektrometrię ruchliwości jonów do mapowania zasięgu rozprzestrzeniania się chemikaliów.

Próby reagowania na ataki biologiczne i chemiczne stały się szczególnie częste po 11 września, ale ostatnio zostały zaniedbane. TOXI-Triage to dowód na to, że zagrożenie nadal istnieje. Jednak wszystkie technologie opracowane w ramach mogą być przystosowane również do innych zastosowań. Przykładowo, zestaw do analizy oddechu może być wykorzystywany w szpitalach do wykrywania zatruć alkoholem, narkotykami lub pestycydami.

Źródło: The Scientist

kup artykuly platne