Wszyscy wiemy, że siła sygnału Wi-Fi zaczyna słabnąć w zależności od odległości od routera, z którego korzystasz. To, czy twoje połączenie będzie szybkie i skuteczne, zależy od wielu czynników, takich jak ukształtowanie pomieszczenia, model routera czy jakość usługi dostawcy internetu. Jednak niezależnie od czynników zewnętrznych, sygnał z routera jest emitowany we wszystkich kierunkach, warto więc zastanowić się nad zależnościami siły sygnału, miejsca ustawienia urządzenia i zagłuszania sieci używanej przez sąsiada. Oto kilka wskazówek optymalnego umieszczenia routera w celu uzyskania silniejszego sygnału.

Znajdź centrum

Lokalizacja urządzenia jest kluczowa. Dlatego staraj się znaleźć miejsce najbardziej centralne z możliwych. Nie kieruj się ewentualnymi kablami, które będziesz musiał przeprowadzić do komputera. Koszt nowego kabla zwróci się kilkakrotnie, jeśli zapewnisz sobie dobrą jakość sygnału dzięki lokalizacji.

Jeśli dysponujesz piętrem, rozważ umieszczenie routera na suficie, w rogu pomiędzy dwoma piętrami. Fale radiowe rozchodzą się zazwyczaj w kierunku ziemi, nie w górę, w tym względzie będzie więc obowiązywać zasada „równaj w górę”.

Unikaj przeszkód

Fale radiowe z pewnością przechodzą przez ściany, ale im są one grubsze ściany, tym słabszy sygnał pojawi się za każdą z nich. Dodatkowo, jeśli dom został wzmocniony ścianami z cegły lub betonu, łączę będzie częściowo pochłonięte i straci dużo mocy podczas swojej podróży. To samo dotyczy dużych zbiorników wodnych. Metal i lustra również są twoim wrogiem, ponieważ odbijają fale radiowe. Z tego względu umieszczenie routera za telewizorem lub w łazience jest złym pomysłem.

Omiń kuchnię

Jeśli mówimy o walce z potencjalnym buforowaniem sygnału Wi-Fi, kuchenka mikrofalowa nie jest twoim przyjacielem. Mikrofale i routery wykorzystują tej samej płytki o częstotliwości 2,4 gHz w zakresie widma elektromagnetycznego.

Kiedy używasz kuchenki mikrofalowej, zakłóca ona sygnał Wi-Fi. Dodatkowo, metalowe przedmioty, jak lodówka czy kuchenka, pochłaniają sygnał, nie są więc dobrymi towarzyszami naszego urządzenia sieciowego.

Dopasuj antenę

Cała magia pracy routera to antena. Jest to część, która emituje i odbiera połączenie Wi-Fi. Zazwyczaj może poruszać się na boki lub kręcić po okręgu. Wykorzystaj te możliwości. Jeśli chcesz, aby sygnał rozchodził się poziomo, ustaw antenę w pionie. Kiedy próbujesz doprowadzić sieć Wi-Fi między piętrami – połóż ją poziomo. Często istnieje również opcja odłączenia anteny od routera Wi-Fi. Jeśli jest tak w przypadku twojego urządzenia, spróbuj znaleźć kompatybilną antenę, która będzie nadawała z większą mocą.

kup artykuly platne