Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował ponad 100 000 genów pszenicy. Naukowcy twierdzą, że stworzona w ten sposób mapa przyspieszy rozwój nowych odmian zboża, które pomogą radzić sobie z falami upałów, coraz częstszymi w dobie zmian klimatycznych, oraz rosnącą liczbą ludzi na świecie. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Science”.

Profesor Cristobal Uauy, lider projektu i ekspert w dziedzinie genetyki upraw z John Innes Center w Norwich, opisał dokładne określenie genów pszenicy jako czynnik zmieniający „zasady gry”.infoplanet technologia genetyka na upaly wyniki

– Musimy znaleźć sposoby na zrównoważoną produkcję pszenicy w obliczu zmiany klimatu i rosnącego popytu – powiedział BBC News. –To jest coś, na co czekaliśmy od wielu lat, cała ludzka cywilizacja powinna być bardzo podekscytowana, ponieważ po raz pierwszy będziemy w stanie dokonać postępu o którym naukowcy i hodowcy roślin marzyli od dawna, a tym samym nakarmić świat w przyszłości – podsumowuje naukowiec.

infoplanet technologia genetyka na upaly badania

ONZ ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) szacuje, że do 2050 roku produkcja pszenicy musi wzrosnąć o 60%, aby wyżywić populację, która do tego czasu ma osiągnąć poziom 9,6 miliarda ludzi.


kup artykuly platne