Hakerzy kradną miliony dolarów za pomocą techniki zwanej cryptojacking. Technologia nielegalnie wykorzystuje moc komputerów tysięcy ludzi bez ich wiedzy do wydobywania kryptowalut. Kto może stać się ofiarą?

Guillermo Suarez-Tangil z King's College w Londynie i Sergio Pastrana z Uniwersytetu Carlosa III W Madrycie przeanalizowali ponad 4,4 mln próbek szkodliwego oprogramowania, które było wykorzystywane do szyfrowania w latach 2007–2018. W efekcie odkryli, że cryptojacking od 2007 roku wygenerował około 57 mln dolarów na całym świecie, a najlepiej zarabiający gang od 18 czerwca osiągnął wartość kryptowaluty na poziomie 18 mln dolarów.

infoplanet technologia hakerzy i kryptowaluty cryptojacking

– To tylko wierzchołek góry lodowej. Ogółem 58% nielegalnie uzyskanej kryptowaluty pochodziło z zaledwie 10 kampanii. Ponadto odkryliśmy źródła nielegalnego handlu na podziemnych forach, w których kod do kryptowaluty można było kupić za jedyne 35 dolarów – ocenia Suarez-Tangil.

Jak wyjaśnia Marie Vasek z University of New Mexico, cryptojacking malware generuje kryptowaluty zwane monero. Jest preferowany w stosunku do innej kryptowaluty, takiej jak bitcoin, ponieważ ma gwarancje prywatności, które ułatwiają wypłatę. Choć na pierwszy rzut oka szyfrowanie może wyglądać jak przestępstwo – ci, których zasoby zostały skradzione, nigdy nie posiadali waluty. Istnieje również ryzyko, że w przyszłości hakerzy przestawią się z kierowania komputerów domowych i telefonów na większe części infrastruktury elektronicznej, takie jak komputery kontrolujące elektrownie.

infoplanet technologia hakerzy i kryptowaluty przestepstwo

Jedną z technik stosowanych przez hakerów jest instalowanie kodu szyfrowania na stronach internetowych, dzięki czemu przeglądarka uruchamia ją w tle, gdy ktoś odwiedza stronę. Można się przed tym obronić, instalując blokadę reklam, która uniemożliwia działanie wielu różnych typów kodu na stronach internetowych, chyba że uzyskają one zgodę użytkownika.

Problem z cryptojacking jest coraz bardziej palący, a liczba przypadków każdego roku rośnie i nie wykazuje oznak spowolnienia. Jest więc pewne, że będziemy musieli być wyczuleni na działania hakerów zdecydowanie dłużej.

Źródło: The New Scientist Odniesienie: arXiv, arxiv.org/abs/1901.00846

kup artykuly platne